Robaczyca płuc psów i kotów
Występowanie
Zarażenia tymi pasożytami były opisywane w większości krajów europejskich, a także w obu Amerykach i w Afryce na terenie Ugandy. Ekstensywność inwazji jest bardzo zróżnicowana, sięgająca od 1% do nawet 50% (1, 22, 24, 31, 32). Zdaniem wielu autorów, uwarunkowaniami odpowiedzialnymi za tak duże rozbieżności w ocenie prewalencji mogą być czynniki socjoekonomiczne w określonych krajach lub regionach, lokalny mikroklimat, typ hodowli, a także okres badania oraz użyte metody diagnostyczne (1, 4, 23, 24).
W ostatnich latach w Europie obserwuje się stały wzrost liczby diagnozowanych przypadków inwazji nicieni płucnych z nadrodziny Metastrongyloidea. Wśród głównych czynników wpływających na wzrost częstości występowania nematodoz układu oddechowego psów i kotów wymienia się zmiany klimatyczne stwarzające dogodne warunki szerzenia się inwazji, wzrost mobilności ludzi i zwierząt, postępującą urbanizację terenów podmiejskich oraz wzrost populacji żywicieli pośrednich i paratenicznych (29, 31-33).
Nie bez znaczenia jest też większa świadomość lekarzy weterynarii, jak i szersza paleta możliwości diagnostycznych, wpływających na skuteczność wykrywania inwazji. Aktualna ekstensywność inwazji centralnej części kontynentu, w oparciu o wyniki badań koproskopowych, szacowana jest w przedziale od 1% do 4% (3, 5, 30). W Europie występują również obszary, gdzie inwazja dotyka znacznie większy odsetek populacji zwierząt towarzyszących. Angiostrongyloza psów najczęściej występuje w Skandynawii oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie ekstensywność inwazji wśród psów sięga od 4% w Anglii do 9,8% w Danii.
U lisów największą ekstensywność występowania A. vasorum odnotowano na terenie Danii – 92,9%, Włoch – 39% i Hiszpanii – 21%. W przypadku elurostrongylozy krajami o największym procencie zachorowań są Albania, Włochy i Portugalia ze średnią prewalencją inwazji na poziomie odpowiednio: 50%, 24,4% oraz 17,4% (3, 5, 29, 31-34).
Występowanie Metastrongyloidea
u psów i kotów w Polsce
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii