Parazytologia kotów - obserwacje z różnych stron świata
art. sponsorowany

Parazytologia kotów – obserwacje z różnych stron świata

Rola kotów w przenoszeniu pasożytów z rodzaju Toxocara i Ancylostoma oraz zagrożenia zoonotyczne

Glisty (Toxocara cati, Toxascaris leonina) i tęgoryjce (Ancylostoma tubaeforme, A. ceylanicum) roznoszone przez koty stwarzają istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt na całym świecie. Dr Smaragda Sotiraki, starszy badacz i specjalista ds. parazytologii weterynaryjnej z Greckiej Organizacji Rolniczej (Hellenic Agricultural Organisation) siedzibą w Salonikach, wyjaśniła:

– Pojawia się coraz więcej dowodów na występowanie bardzo dużej liczby tych pasożytów w naszym codziennym otoczeniu oraz zagrożeń, jakie stwarzają one dla zdrowia ludzi. Nie jest to jednak coś, o czym regularnie rozmawiamy z właścicielami zwierząt.

Dr Ana Margarida Alho, parazytolog weterynaryjny i lekarz weterynarii, rezydent specjalizujący się w dziedzinie zdrowia publicznego w ACES Lisboa Norte z siedzibą w Portugalii, podkreśliła, jak ważne jest zwalczanie glisty u kotów:

– Toksokaroza występująca u ludzi – zakażenie wywołane przez Toxocara spp. – jest jedną z pięciu najbardziej lekceważonych chorób według amerykańskiej agencji rządowej CDC (1). Stwierdziliśmy, że 85,7% publicznych piaskownic i 50% publicznych parków poddanych analizie w aglomeracji Lizbony było zanieczyszczonych jajami Toxocara spp. (2). W pobranych próbkach gleby w ponad 85% przypadków wykryto obecność glisty kociej (Toxocara cati), a nie glisty psiej (Toxocara canis), co świadczy o tym, że koty, w znacznie większym stopniu niż psy, stwarzają ryzyko zakażenia ludzi toksokarozą (2).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy