One Health – poprzez zdrowie zwierząt do zdrowia ludzi. Dobór postępowania przeciwpasożytniczego do stylu życia kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

One Health – poprzez zdrowie zwierząt do zdrowia ludzi. Dobór postępowania przeciwpasożytniczego do stylu życia kota

Infekcje grzybicze

Dermatofitoza

Dermatofitoza (7) to jedna z najczęstszych chorób grzybiczych skóry u kotów. Wywołuje ją Microsporum canis.

Jego artrospory mogą pozostawać aktywne przez rok, stanowiąc zagrożenie dla innych zwierząt oraz człowieka. Choroba u kotów objawia się w postaci okrągłych wyłysień (ang. ringworm) i łuszczenia się naskórka. Oprócz leczenia przyczynowego konieczna jest izolacja chorych zwierząt oraz dokładna dekontaminacja miejsca ich przebywania. Artrospory mogą być przenoszone przez koty, jak i inne wektory na koty, inne zwierzęta oraz na człowieka.

Inwazje pierwotniacze

Inwazje pierwotniacze (3) – do tej grupy schorzeń zalicza się trzy najczęściej występujące u kotów i ludzi, tj.: kryptosporiridiozę, giardiozę i toksoplazmozę.

Kryptosporidioza

Kryptosporidioza (łac. Cryptosporidium spp.) u osobników młodych oraz z osłabionym układem odpornościowym może powodować podobne objawy u kotów i u ludzi. Są nimi: biegunka i wymioty, w skrajnych przypadkach prowadzące do odwodnienia, gorączka i silne bóle brzucha.

Toksoplazmoza

Toksoplazmozę wywołuje pierwotniak Toksoplasma gondii. Wbrew powszechnej opinii nt. kotów jako przyczyny zarażenia, człowiek najczęściej zaraża się oocystami pasożyta, spożywając surowe lub niedostatecznie poddane obróbce cieplnej mięso pochodzące od zwierząt zarażonych. Łatwiej formami inwazyjnymi T. gondii mogą zarazić się zwierzęta utrzymywane w chowie przydomowym. W takich warunkach kontakt z ekskrementami kotów jest najbardziej prawdopodobny. Raczej nie można zarazić się toksoplazmozą od samego kota.

Oocysty potrzebują kilku dni (1-5), by wysporulować w środowisku zewnętrznym do form inwazyjnych. Zdecydowanie łatwiej może dojść do zarażenia poprzez spożycie warzyw prosto z grządki, w której koty lubią załatwiać swoje potrzeby. Koty są żywicielem ostatecznym T. gondii i być może z tego powodu są uznawane za źródło zarażenia. Toksoplazmoza może być szczególnie niebezpieczna dla osób z upo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy