One Health – poprzez zdrowie zwierząt do zdrowia ludzi. Dobór postępowania przeciwpasożytniczego do stylu życia kota
Choroby bakteryjne
Hemobartoneloza kotów
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób tła bakteryjnego jest hemobartoneloza kotów (3) wywołana przez Bartonella henselae. Bakteria ta występuje w ślinie zakażonych kotów oraz w pchłach pasożytujących na kotach. Jest odpowiedzialna za chorobę kociego pazura u ludzi, do której dochodzi na skutek zadrapań lub wylizania rany przez zakażonego kota. Choroba między kotami jest najczęściej przenoszona przez zakażone pchły, na skutek ugryzień przez pchły lub gdy kał pcheł dostanie się do rany na ciele kota lub człowieka.
U człowieka w miejscu infekcji pojawia się reakcja zapalna w postaci silnej opuchlizny otaczającej ranę. Nierzadko choroba może przyjąć formę uogólnioną z objawami gorączki, bólu głowy, mięśni i stawów. Chorzy odczuwają zmęczenie, osłabione łaknienie.
Osoby w pełni sił zwykle same zdrowieją, jednak do całkowitej eliminacji objawów dochodzi po wielu tygodniach. Z kolei osoby z osłabioną odpornością mogą chorować dłużej z mocniej nasilonymi objawami dotyczącymi nawet OUN, oczu i serca. W przypadku nasilonych objawów konieczna jest antybiotykoterapia.
Szacuje się, że około 40% kotów jest nosicielami Bartonella henselae. Większość kotów nosicieli nie wykazuje jakichkolwiek objawów klinicznych choroby. Najskuteczniejszymi sposobami uniknięcia zakażenia jest unikanie „krwawych zabaw” z kotami oraz walk z nimi. Wszystkie zabiegi zwiększające prawdopodobieństwo ugryzień i zadrapań należy traktować jako zwiększone ryzyko zakażenia chorobą kociego pazura.
Pasteurella multocida
Pasteurella multocida (3) jest drobnoustrojem [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii