Najnowsze wytyczne dotyczące leczenia nużycy u psów

Wyszukaj w serwisie

Najnowsze wytyczne dotyczące leczenia nużycy u psów

Diagnostyka

W przypadku podejrzenia demodekozy postępowaniem diagnostycznym z wyboru jest wykonanie głębokiej zeskrobiny. Bytowanie roztoczy w mieszkach włosowych wymusza pobranie materiału z głębokich warstw skóry. Fałd skóry w miejscu wyłysień powinien być mocno ściśnięty, a zeskrobina pobierana do wystąpienia krwi włośniczkowej. Warto na skórę oraz narzędzie, którym wykonujemy zeskrobinę (skalpel, szpatułka), nanieść olej mineralny, co ułatwi pobranie materiału.

Oglądany preparat w małym powiększeniu (najczęściej 40x) jest lepiej widoczny przy obniżonym kondensorze w mikroskopie. Można zaobserwować różne postacie rozwojowe nużeńców – jaja, larwy, nimfy oraz postacie dorosłe. Znalezienie pojedynczego pasożyta w preparacie zawsze budzi wątpliwości, czy to nie forma komensalna. Przy wyraźnych zmianach skórnych (wyłysienia, zaskórniki) spowodowanych nużycą zazwyczaj obserwujemy liczne pasożyty.

Pomimo że uważa się zeskrobinę za złoty standard w diagnostyce demodekozy, to można posłużyć się także innymi badaniami dodatkowymi – wykonanie trichogramu i uważne obejrzenie cebulek wyrwanych włosów może uwidocznić – zwłaszcza w łojowych odlewach mieszkowych – przytwierdzone nużeńce.

Trichogram warto wykonywać z takich miejsc, gdzie jest utrudniony dostęp do wykonania zeskrobiny, np. okolica oczu, powieki czy przestrzenie międzypalcowe. Podobnie użyteczny może być test z taśmą klejącą przyklejaną do ściśniętego fałdu skóry.

Nieznalezienie pasożytów w trichogramie lub na taśmie nie wyklucza występowania choroby. W niektórych sytuacjach, takich jak rozległe głębokie ropne zapalenie skóry z występowaniem czyraczycy, w celu wykazania obecności roztoczy może być konieczne wykonanie biopsji skóry. Trudności w wykonaniu i ocenie prawidłowej zeskrobiny występują także u psów rasy shar-pei, dlatego biopsja jest u nich metodą z wyboru.

Wykonanie preparatów cytologicznych z krost lub przetok w przypadku powikłanej uogólnionej nużycy może, po zastosowaniu kome...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy