Inwazje przedstawicieli Capillariidae u mięsożernych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Inwazje przedstawicieli Capillariidae u mięsożernych

Rodzina Capillariidae to bardzo zróżnicowany takson, składający się z 27 rodzajów i ponad 300 gatunków, którego przedstawiciele pasożytują na kręgowcach zmiennocieplnych, jak i stałocieplnych. Są to cienkie, kapilarne nicienie z angielskiego określane jako włosowate „hairworms”, o charakterystycznej długiej gardzieli, która może zajmować od jednej trzeciej do połowy długości ciała pasożyta. Samce posiadają pojedynczą szczecinkę kopulacyjną osadzoną w pochewce i są o blisko połowę krótsze od samic. Jajorodne samice składają charakterystyczne jaja z dwoma czopkami na biegunach, o morfologii podobnej do jaj włosogłówek (łac. Trichuris), od których jednak odróżniają się mniejszymi wymiarami oraz chropowatą powierzchnią.

Jaja wydalane są do środowiska w postaci niebruzdkowanej. Występują tu zarówno pasożyty monokseniczne (pasożyty jednożywicielowe – pasożytujące na jednym gatunku żywiciela), jak i polikseniczne (wielożywicielowe – mogące pasożytować na różnych gatunkach żywicieli). Wiele kapilarii charakteryzuje specyficzność narządowa, zasiedlają ściśle zdefiniowany narząd w żywicielu, powodując choroby układowe, ale też wpływają na ogólną kondycję organizmu przez modulację układu immunologicznego (3, 6-8, 14). Najczęściej dorosłe postaci osadzone są w błonach śluzowych żywiciela lub na nich, w nielicznych przypadkach mogą lokalizować się wewnątrztkankowo.

U psów i kotów wyróżnia się kapilariozy:

układu pokarmowego,układu oddechowego,układu wydalniczego,wątroby.

Ponadto u psowatych psów i lisów występuje kapilarioza zatok okołoodbytniczych.

Przypadki inwazji trzech z tych gatunków: Capillaria aerophila, Capillaria hepatica, Capillaria plica zostały opisane także u człowieka (3, 6, 7, 14, 16). Lokalizację przedstawicieli Capillariidae u zwierząt towarzyszących przedstawia ryc. 1.

Kapilarioza układu pokarmowego

Wywołana jest przez Aonchotheca putorii, dawniej określaną jako Capillaria putorii. Odrębność obu rodzajów została potwierdzona na pods...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy