Fyzalopteroza – rzadka choroba inwazyjna psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fyzalopteroza – rzadka choroba inwazyjna psów i kotów

Nematodozy przewodu pokarmowego należą do głównych problemów parazytologicznych u mięsożernych zwierząt towarzyszących. Poza pasożytami powszechnie znanymi i często diagnozowanymi, do których należą: glisty, tęgoryjce i włosogłówki, u psów i kotów stwierdza się wiele parazytoz rzadko występujących lub trudno diagnozowalnych (3). Mogą to być inwazje wywoływane zarówno przez pasożyty endemiczne, jak również przez tzw. pasożyty zawleczone. Zjawisko rozszerzania się spektrum parazytofauny może być spowodowane wieloma czynnikami. Zawlekaniu i rozprzestrzenianiu nowych gatunków pasożytów sprzyjają coraz częstsze podróże ludzi i zwierząt towarzyszących. Świat staje się „globalną wioską”, gdzie w czasie kilku godzin ludzie i zwierzęta mogą znaleźć się w odmiennej strefie klimatycznej lub krainie zoogeograficznej. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wahaniom różnorodności pasożytów mogą być obserwowane zmiany klimatu. Zmieniające się w związku z tym warunki środowiskowe sprzyjają pojawianiu się nie znanych wcześniej patogenów.

Pasożytami zwierząt towarzyszących, które w okresie ostatnich lat coraz częściej wykrywa się w Polsce, są: Dirofilaria repens, Angiostrongylus vasorum czy Echinococcus multilocularis. Potwierdzone występowanie niektórych pasożytów psów i kotów w rejonach o podobnych cechach klimatycznych i faunistycznych do Europy Środkowej daje podstawy, by przypuszczać, iż mogą one występować również na terenie Polski. Interesującą inwazją, należącą do jednych z najrzadziej diagnozowanych chorób pasożytniczych psów i kotów, o dużym potencjale występowania, jest inwazja nicieni żołądkowych z rodzaju Physaloptera (7, 15).

Klasyfikacja taksonomiczna i żywiciele

Nicienie te należą do rzędu Spirurida, podrzędu Spirurina, nadrodziny Physalopteroidea, rodziny Physalopteridae, rodzaju Physaloptera (1). Choroby wywoływane przez nicienie z rodzaju Physaloptera określane są jako fyzalopterozy (21). Są to kosmopolitycznie występujące inwazje: płazów, gadów, ssaków ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy