Ostry brzuch
Przedruk fragmentu książki: Lutz H., Kohn B., Forterre F.: Praktyka kliniczna: koty. Wyd. II. Galaktyka 2021
Wprowadzenie
Ostry brzuch to objaw, który zwykle pojawia się nagle, dotyczy jamy brzusznej i wymaga szybkiego wyjaśnienia oraz często terapii doraźnej. Podczas gdy u psów objawy kliniczne są często wyraźnie widoczne, u kotów – ze względu na specyficzne objawy i obszerną diagnostykę różnicową – rozpoznanie ostrego brzucha może być trudne.
Wywiad lekarski i badanie kliniczne
Podczas gdy klasyczny kluczowy objaw – ostry ból brzucha – łatwo zidentyfikować u psa (ze względu na napięte i twarde mięśnie brzucha przy dotykaniu), ból brzucha u kota często daje nieswoiste objawy, takie jak apatia i utrata apetytu. Obecność w wywiadzie objawów takich jak nudności, wymioty lub biegunka, może, ale nie musi, wskazywać na ostry brzuch. U kotów, które w stanach nagłych mają objawy ostrego brzucha, etap choroby jest już często zaawansowany, z objawami wstrząsu, takimi jak częstoskurcz, hipotermia, blade błony śluzowe z wydłużonym czasem wypełniania naczyń włosowatych (CRT) i słabym tętnem na tętnicy udowej. Przyspieszenie oddechów i obniżenie świadomości lub zmniejszony komfort podczas poruszania się to najprawdopodobniej subtelne objawy bólu brzucha.
Po ustabilizowaniu oddychania, przytomności i krążenia koty poddawane są pełnemu badaniu klinicznemu ze wskazaniem na problemy jamy brzusznej. Badanie palpacyjne brzucha jest ważną częścią postępowania diagnostycznego i z reguły można je łatwo przeprowadzić. Napięty brzuch można wyczuć klinicznie, najczęściej jednak ściana brzucha jest miękka. Z jednej strony utrudnia to rozpoznanie ostrego brzucha, z drugiej jednak ułatwia badanie palpacyjne narządów jamy brzusznej. Wszystkie narządy powinno się omacać i zbadać pod kątem bolesności lub zmiany wielkości. W pewnych okolicznościach można wywołać balotowanie. W przypadku wymiotujących lub anorektycznych kotów należy również sprawdzić podstawę języka pod kąte...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj sięlub
zarejestruj sięMogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2845 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych