Pierwotne nowotwory płuc u psów. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pierwotne nowotwory płuc u psów. Cz. I. Etiologia, objawy i diagnostyka

Rak płuca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów u ludzi. U psów nowotwory pierwotne płuc stanowią zaledwie 1% wszystkich guzów, jednakże obserwuje się je częściej u tego gatunku niż u innych zwierząt domowych (1). 

Średni wiek psów z tymi guzami wynosi około 11 lat (2-18 lat) (2). Wyjątkiem jest rak aplastyczny, dla którego średni wiek psiego pacjenta wynosi 7,5 roku. Szansa na pojawienie się nowotworu pierwotnego płuca wzrasta u psów powyżej 13. roku życia (3). Nie wykazano predyspozycji płciowych dla wystąpienia tych guzów. Natomiast w badaniu pośmiertnym 60% psów z tą chorobą nowotworową ważyła pomiędzy 20-30 kg (4). Rasami predysponowanymi do guzów pierwotnych płuc są: 

beagle, 

bokser, 

doberman, 

owczarek australijski, 

seter irlandzki, 

berneński pies pasterski (2). 

U ludzi rak płuc jest ściśle powiązany z eskpozycją na dym tytoniowy, zarówno poprzez czynne, jak i bierne palenie. U psów takie korelacje obserwuje się tylko u ras brachycefalicznych (5) U ras mezo- i dolichocefalicznych ekspozycja na dym tytoniowy zwiększa ryzyko pojawienia się guzów w jamach i zatokach nosowych (6). W badaniach eksperymentalnych na psach laboratoryjnych wykazano, że podawanie dymu tytoniowego bezpośrednio przez rurkę tracheostomijną znacznie zwiększa częstotliwość pojawienia się raka płuc, w porównaniu z grupą kontrolną (7). 

Brak jest jednoznacznego powiązania pomiędzy występowaniem guzów płuc u psów a życiem w środowisku miejskim (5). Jednakże w badaniach pośmiertnych wykazano, że pylica płuc u psów sprzyja występowaniu nowotworów tego narządu (8). Może to być powiązane z nadmierną ekspresją receptora EGFR (ang. epidermal growth factor receptor) u psów z pylicą płuc, który jest jednym z głównych regulatorów procesu proliferacji komórek, a jego nadmierna ekspresja może prowadzić do nowotworzenia (9). Analiza cytologiczna popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych (BAL) wykazała zwiększoną pylicę płuc u psów, które były narażone na...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy