Chłoniak jam nosowych u kotów

Chłoniak jam nosowych u kotów

Chłoniaki (ang. lymphoma, lymphosarcoma) są grupą nowotworów wywodzących się z układu limforetikularnego. Stanowią ponad 50% wśród wszystkich złośliwych nowotworów u kotów (12). Ich klasyfikacja opiera się na lokalizacji guza i rodzaju komórek nowotworowych, z których się wywodzą. Zwykle rozwijają się w tkance limfatycznej obecnej w węzłach chłonnych, śledzionie czy szpiku kostnym. Mogą jednak pojawiać się także w różnych anatomicznych lokalizacjach pozawęzłowych, takich jak: przewód pokarmowy, śródpiersie, nerki, układ nerwowy czy jamy nosowe.

Pierwotne chłoniaki jam nosowych stanowią mniej niż 1% wszystkich zmian nowotworowych u kotów, natomiast wśród chłoniaków jest to druga co do częstotliwości występowania lokalizacja pozawęzłowa u tego gatunku, zaraz po chłoniakach przewodu pokarmowego (12). Są one również najczęściej diagnozowanymi guzami w obrębie jam nosowych u kotów i stanowią około 50% wszystkich zmian nowotworowych dotyczących tej lokalizacji (16).

W większości przypadków są to chłoniaki immunoblastyczne, B-komórkowe. Chłoniak jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego stanu zapalnego jam nosowych u kotów, zaraz po obecności ciała obcego, zwężeniu jam nosowych oraz polipach. Choroba ta jest z reguły procesem ograniczonym miejscowo i systemowe rozprzestrzenianie choroby jest rzadko notowane (5).

Opcje leczenia obejmują radioterapię, chemioterapię lub połączenie obu tych metod. Stosowanie jedynie chemioterapii wydaje się być umiarkowanie skuteczne i pozwala na uzyskanie średnich czasów przeżycia pacjenta w zakresie od 98 do 358 dni, podczas gdy radioterapia lub kombinacja naświetlań z chemioterapią pozwala na wydłużenie tego okresu nawet trzykrotnie (19).

Etiologia

Etiologia występowania chłoniaków jam nosowych u kotów jest dotąd nieznana. Chorować mogą koty w każdym wieku. Schorzenie to diagnozowano u kotów w wieku od 4 miesięcy do 19 lat (1). Notowano zależność pomiędzy ryzykiem wystąpienia chłoniaka jam nosowych a zakażeniem wir...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy