Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów i kotów. Część II
Metodą z wyboru dla przywrócenia wzroku zwierzęcia jest zabieg fakoemulsyfikacji (czyli usunięcia soczewki naturalnej), z możliwością wstawienia sztucznej. Aby zabieg mógł zostać z powodzeniem przeprowadzony, należy przygotować do niego w odpowiedni sposób zarówno pacjenta, jak i jego opiekuna.
Kwalifikacja do zabiegu
Zabieg fakoemulsyfikacji nie jest zabiegiem ratującym życie, w związku z powyższym do jego przygotowania należy podejść z należytą starannością. W procesie kwalifikacji do zabiegu powinny zostać uwzględnione wizyta specjalistyczna oraz pełne badanie okulistyczne, podczas którego diagnozuje się zaćmę (ocenia się stopień jej dojrzałości, wykonuje się pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz ocenia, czy na terenie gałki ocznej nie doszło już do powikłań związanych z wystąpieniem zmętnienia soczewki), jak i ocenia usposobienie zwierzęcia.
Lekarz weterynarii kwalifikujący zwierzę do zabiegu powinien pamiętać, że opieka przed zabiegiem oraz opieka pozabiegowa są równie ważne jak sam zabieg fakoemulsyfikacji.
Jeżeli zwierzę jest agresywne, niewspółpracujące lub jest na tyle zestresowane czynnościami lekarsko-weterynaryjnymi, że uniemożliwia to ich przeprowadzenie, opieka okołooperacyjna nie będzie możliwa, a przez to zabieg jest z góry skazany na niepowodzenie. W takim przypadku warto skorzystać z porad behawiorysty oraz rozpocząć indywidualnie dobrany do potrzeb zwierzęcia trening, mający na celu przyzwyczajenie psa do zabiegów oraz naukę opiekuna, jak egzekwować od niego posłuszeństwo. O zabiegu można myśleć dopiero wtedy, kiedy szkolenie zakończy się sukcesem.
Rozmowa z opiekunem
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii