Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia wrzodów rogówki u psów i kotów
Leki podawane ogólnoustrojowo
Niesterydowe leki przeciwzapalne
Powinny zostać dobrane indywidualnie do pacjenta. Czas podawania zależy od rodzaju uszkodzenia oraz reakcji i samopoczucia zwierzęcia. Należy pamiętać, aby leków z tej grupy nie podawać do worka spojówkowego, ponieważ mogą opóźniać gojenie rogówki.
Antybiotyki
Podanie ogólnoustrojowe jest zalecane, kiedy podczas badania obserwowana jest waskularuzacja rogówki. Wnikające w rogówkę naczynia umożliwią lekom podawanym ogólnoustrojowo przeniknięcie do rogówki. Stosowane również w przypadku wrzodów powikłanych, z wyraźnymi nadkażeniami bakteryjnymi.
Wymienione powyżej leki powinny zostać zastosowane przy każdym rodzaju owrzodzenia.
Dodatkowe czynności lekarsko-weterynaryjne są zmienne, w zależności od tego, z jakim owrzodzeniem boryka się zwierzę oraz jak odpowiada na wdrożone leczenie.
W przypadku SCEED konieczne jest dodatkowo usunięcie luźnego nabłonka rogówki. Można to wykonać przy pomocy jałowych patyczków lub specjalistycznego sprzętu (np. wiertarki okulistycznej Alger brush). Leczenie może trwać długo, pomimo że są to wrzody płytkie i nienadkażone. W przypadku braku reakcji na wdrożone leczenie należy rozważyć zabieg keratotomii z zastosowaniem soczewki kolagenowej.
W przypadku wirusowego podłoża owrzodzenia u kotów wskazane jest również dołączenie preparatów stymulujących odporność oraz zastosowanie odpowiedniego stężenia rozcieńczonego roztworu powidonu jodowanego.
Przy głębokich owrzodzeniach bądź przy wystąpieniu przepukliny blaszki granicznej, gdzie ryzyko [...]
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii