Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia wrzodów rogówki u psów i kotów
Leczenie
Bez wyleczenia pierwotnej przyczyny (jeżeli taka istnieje i jest możliwości jej zdiagnozowania) owrzodzenia rogówki nawet najlepiej dobrane leczenie nie będzie skuteczne.
Kołnierz ochronny powinien być zastosowany przez cały okres gojenia wrzodu. Pozwoli on uniknąć samookaleczenia się przez zwierzę (drapanie oczu, ocieranie). Początkowo owrzodzenie rogówki powoduje odsłonięcie nerwów, przez co zwierzę odczuwa ból, nawet przy każdym podmuchu powietrza, co powoduje wzmożone zainteresowanie tą okolicą. Dodatkowo nagminne jest pocieranie oczu przez zwierzęta zaraz po aplikacji kropli, co może przyczynić się do pogłębienia wrzodu, a nawet perforacji gałki ocznej.
Wielu opiekunów zgłasza fakt, że zwierzętom w kołnierzu dużo łatwiej zaaplikować krople, co może być kolejnym argumentem, aby zachęcić ich do jego stosowania.
Bez względu na przyczynę owrzodzenia zawsze powinno się trzymać zasad przedstawionych w dalszej części artykułu.
Leki podawane do worka spojówkowego
Atropina
Jest lekiem parasympatykolitycznym, podana do worka spojówkowego powoduje:
- rozszerzenie źrenicy (mydriasis), które zmniejsza prawdopodobieństwo powstania zrostów tylnych (czyli trwałych połączeń tęczówki z soczewką)
- porażenie mięśni ciała rzęskowego (cykloplegia), co zmniejsza ból związany z odruchowym zapaleniem błony naczyniowej w konsekwencji owrzodzenia rogówki.
Atropina podawana u zwierząt [...]
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii