Ostry dyżur okulistyczny – rozpływny wrzód rogówki u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ostry dyżur okulistyczny – rozpływny wrzód rogówki u psów i kotów

Leczenie

Wrzody rozpływne wymagają podjęcia natychmiastowego, intensywnego leczenia farmakologicznego (tab. 1). Początkowo krople do oczu podaje się co 30-60 minut, do momentu ustabilizowania rogówki. Jeśli w ciągu 24-48 godzin stan rogówki nie ulega poprawie, rogówkę jak najszybciej należy operować. W przypadku usztywnienia rogówki leczenie farmakologiczne jest kontynuowane, aż do momentu uzyskania negatywnego barwienia rogówki po podaniu fluoresceiny. Oczywiście zmniejsza się wówczas częstotliwość podawania kropli do około 5-6 razy dziennie.

Tab. 1. Zasady leczenia farmakologicznego keratomalacji

Inhibitory proteinaz

Najważniejszym punktem terapii jest stosowanie substancji hamujących proteinazy. Takie działanie wykazują: autologiczna surowica, EDTA, N-acetylocysteina (NAC) i tetracykliny (tab. 2). Nie ma badań potwierdzających, którą antykoleagenazę cechuje największa skuteczność in vivo, ale badania in vitro wskazują większą skuteczność tetracyklin, EDTA i NAC niż surowicy. Autorka najczęściej stosuje surowicę i/lub EDTA w połączeniu z doksycykliną ogólnie.

Tab. 2. Inhibitory proteinaz stosowane w leczeniu keratomalacji

Surowicę pozyskuje się przez odwirowanie krwi żylnej pacjenta przy szybkości 3000G. Można ją przechowywać w lodówce do 48 godzin, a w temperaturze -20°C do trzech miesięcy. Dopuszczalne jest również stosowanie surowicy innego gatunku. Dzięki zawartości czynników wzrostu nabłonka i składników odżywczych surowica pobudza regenerację i gojenie tkanek. Jednakże to zawartość α-2 makroglobuliny czyni z niej łatwy do pozyskania i skuteczny inhibitor proteinaz (8, 9).

Kolejnym inhibitorem stosowanym w chorobach rogówki jest wersenian dwusodowy, czyli sól dwusodowa kwasu wersetowego – EDTA. Działa on destabilizująco na metaloproteinazy macierzy, zmniejsza migrację granulocytów obojętnochłonnych do miejsca wrzodu rogówki oraz hamuje uwalnianie proteinaz przez te komórki. Krople zawierające 0,2% EDTA są proste do przygotowania i n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy