Co lekarz praktyk powinien wiedzieć o badaniu okulistycznym? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Co lekarz praktyk powinien wiedzieć o badaniu okulistycznym psów i kotów?

Znieczulenie powierzchowne gałki ocznej

Najpowszechniej stosowanym środkiem do znieczulenia powierzchniowego gałki ocznej jest proksymetakaina (ALCAINE). Lek blokuje przewodnictwo we włóknach nerwowych, co powoduje miejscowe znieczulenie. Po aplikacji 1 kropli do worka spojówkowego efekt znieczulenia pojawia się już po chwili, a utrzymuje się do kilkunastu minut.

Tonometria, czyli pomiar ciśnienia śródgałkowego

Wykonując pomiar ciśnienia śródgałkowego, należy uwzględnić, że grubość rogówki i jej napięcie powierzchniowe będą wpływać na wynik badania. Odczyty w przypadku pomiarów przy zapaleniu barwnikowym, zaawansowanym przewlekłym powierzchownym zapaleniu rogówki czy bezpośrednio na bliźnie mogą nie odzwierciedlać faktycznego ciśnienia śródgałkowego. Do interpretacji wyniku oraz postanowienia diagnozy wymagane jest często pełne badanie okulistyczne oraz wiedza z zakresu chorób narządu wzroku.

Wartości fizjologiczne ciśnienia śródgałkowego powinny mieścić się u psów w wartościach 10-25 mmHg, a sama różnica pomiaru między gałkami ocznymi nie powinna przekraczać 20%. Wahania dobowe mogą sięgać nawet do 5 mmHg, a najwyższe ciśnienie u psów i kotów jest w godzinach porannych i spada w ciągu dnia.

Wartości ciśnienia poniżej normy mogą świadczyć o zapaleniu błony naczyniowej, z kolei podwyższone ciśnienie może sugerować wystąpienie jaskry. Sam pomiar ciśnienia jest niewystarczający do postawienia ostatecznej diagnozy. Podczas badania powinno się zwrócić szczególną uwagę, czy nie występują inne objawy związane z powyższymi schorzeniami.

W przypadku zapalenia błony naczyniowej dochodzi także [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Poznaj nasze serwisy