Co lekarz praktyk powinien wiedzieć o badaniu okulistycznym psów i kotów?
Ocena stanu ogólnego zwierzęcia
Ze szczególnym uwzględnieniem symetrii głowy, nieprawidłowości w obrębie trzewioczaszki, jamy ustnej, uszu, okolicznych węzłów chłonnych. Jak wspomniano wcześniej, niejednokrotnie stan oczu jest jedynie wtórnym objawem choroby ogólnoustrojowej, dlatego tak ważna jest przynajmniej wstępna ocena stanu ogólnego zwierzęcia.
Po badaniu okulistycznym, jeżeli istnieją przypuszczenia schorzeń pierwotnych, pacjent powinien być zbadany klinicznie lub skierowany na takie badanie oraz (w zależności od rodzaju wykrytych zmian) na badania dodatkowe.
Badanie odruchów
Odruch grożenia
Prawidłowy odruch polega na zamknięciu powiek w odpowiedzi na wizualne „grożenie”. Ważne jest, aby podczas badania nie doszło do kontaktu fizycznego/wytworzenia ruchu powietrza czy dźwięku, co mogłoby wpłynąć na zafałszowanie wyniku.
Każde oko należy zbadać osobno, a badanie przeprowadzać pod różnym kątem, aby ocenić pełne pole widzenia. Należy pamiętać, że jest to reakcja wyuczona, która u psów i kotów może być nieobecna do 10.-14. tygodnia życia.
Odruch powiekowy
Prawidłowy odruch polega na całkowitym zamknięciu powiek po dotknięciu ich skóry w środkowym i zewnętrznym kącie oka. Brak opisanego odruchu może być efektem zaburzeń w obrębie nerwów (n. trójdzielnego) oraz mięśni zamykających powieki (głównie m. okrężnego oka), ale może być również spowodowany stanami patologicznymi uniemożliwiającymi zamknięcie powiek. Należą do nich m.in. wytrzeszcz czy woloocze. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że rasy krótkoczaszkowe ze względu na dysproporcje w budowie (zbyt duże gałki oczne w stosunku do powiek oraz głębokości oczodołu) zmagają się z niedomykalnością powiek bez innych zauważalnych patologii.
Odruch oczno-głowowy
Polega na obserwacji położenia gałek ocznych podczas poruszania głową zwierzęcia. Przy zachowanym prawidłowym odruchu podczas skierowania głowy ku górze gałki oczne powinny kierować się do dołu. Jeżeli głowę kierujemy do dołu, gałki oczne powinny się kierować do góry. Przy ruchach głową do boku (prawo/lewo) powinien występować oczopląs fizjologiczny (odruch oczu lalki).
Brak odruchów może wskazywać na wiele zaburzeń, w tym uszkodzenie układu przedsionkowego, móżdżku, uszkodzenie nerwów unerwiających mięśnie zewnątrzgałkowe (nerwów czaszkowych: III, IV, VI) lub samych tych mięśni. Odruch ten może być również zniesiony przy chorobach oczodołu, które będą stanowić fizyczną przeszkodę podczas ruchów gałek ocznych.
Ocena źrenic
Na tym etapie badania należy zwrócić uwagę na rozmiar, kształt oraz symetrię źrenic. Otwór źreniczny u psów jest okrągły, u kotów pionowy. Pomocne przy tej ocenie może być badanie w retroiluminacji, w którym wykorzystuje się fakt, że światło padające na siatkówkę jest od niej odbijane i podświetla struktury przezierne od wewnątrz.
Odruch źreniczny (PLR – ang. pupillary light reflex)
Ocenia szybkość i stopień skurczu źrenicy po skierowaniu na gałkę oczną źródła światła (odruch bezpośredni) oraz źrenicy drugiego oka (odruch pośredni). Po relaksacji źrenic wykonuje się badanie odruchów drugiego oka w ten sam sposób. Źrenica w oku stymulowanym powinna wykazywać większy stopień skurczu niż źrenica oka stymulowanego pośrednio, ponieważ w miejscu skrzyżowania nerwów wzrokowych przejście włókien nerwowych nie jest pełne.
Odruch oślepiania
Prawidłowy odruch to całkowite lub częściowe zamknięcie powiek po zadziałaniu silnego bodźca światła.
W przypadku nieprawidłowych odruchów, po wykluczeniu przyczyn niezwiązanych z narządem wzroku, wskazane jest pełne badanie neurologiczne lub skierowanie pacjenta na konsultacje neurologiczną.
Ocena produkcji łez
Do pomiaru podstawowego i odruchowego wydzielania frakcji wodnej przedrogówkowego filmu łzowego służy STT TYP I (Schirmer tear test type I – test Schirmera I). Pomiar ten wykonuje się przed podaniem jakichkolwiek kropli do worka spojówkowego. Pasek testowy zagina się w wyznaczonym do tego miejscu oraz umieszcza się go między powieką dolną a trzecią powieką, w połowie długości powiek.
Zaleca się, aby zagiąć test znajdujący się jeszcze w opakowaniu oraz operować nim tak, aby nie dotykać części, którą umieszcza się w worku spojówkowym. Kontaminacja paska substancjami lipidowymi z powierzchni palców badającego wpływa na zmniejszenie wsiąkania łez i może wpłynąć na zafałszowanie wyników. Test odczytuje się po 60 sekundach. Wartość prawidłowa zwilżania paska łzami to 15 mm/min. Wartości wyższe świadczą o łzotoku, wartości obniżone sugerują spadek produkcji/nadmierne parowanie frakcji wodnej przedrogówkowego filmu łzowego. W takim przypadku dalsze badanie okulistyczne powinno zostać ukierunkowane na znalezienie przyczyny takiego stanu.
Alternatywą dla STT I są szybkie testy diagnostyczne np. ITT (I-Tear Test). Ich wykonanie trwa zdecydowanie krócej, jednak wynik nie jest tak dokładny.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2854 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]