Ogólne zasady postępowania przy wstrząsie różnego pochodzenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ogólne zasady postępowania przy wstrząsie różnego pochodzenia

Monitoring czynności życiowych

Podstawą monitoringu czynności życiowych jest obserwacja pacjenta za pomocą badania fizykalnego oraz za pomocą specjalistycznego sprzętu. Monitoring za pomocą badania fizykalnego opiera się na ocenie stanu ogólnego zwierzęcia. Zwracamy uwagę na liczbę oddechów na minutę, ich częstotliwość oraz nasilenie, spoglądając przy tym na ruchy klatki piersiowej. Oceniamy zabarwienie błon śluzowych oraz czas wypełnienia kapilar. Należy osłuchiwać drogi oddechowe oraz serce (tony serca) w celu wykrycia ewentualnych odchyleń (szmery, rzężenia). Za pomocą monitora funkcji życiowych, wyposażonego m.in. w EKG, ciśnieniomierz oraz kapnograf, ocenimy efektywność pracy układu krążeniowo-oddechowego, natomiast pulsoksymetr pokaże, w jakim stopniu krew wysycona jest tlenem.

Opieka weterynaryjna nad pacjentem po przebytym wstrząsie

W zależności od stopnia zaawansowania wstrząsu oraz jego etiologii pacjent powinien być hospitalizowany do czasu zupełnego wyleczenia. Ważną rolę w rekonwalescencji pacjenta po przebytym wstrząsie odgrywa technik weterynarii. Do jego zadań należą monitoring nad pacjentem oraz sprawowanie podstawowych czynności weterynaryjnych. Należy kontrolować dojście dożylne pod kątem drożności oraz jego przyczepności do skóry (plaster, caniulaplast, bandaż), by zapobiec ewentualnemu wykłuciu się zwierzęcia z wenflonu.

Pacjenta w stanie leżącym należy pobudzać do ruchu poprzez zmianę pozycji w celu poprawy lepszego krążenia oraz zapobiegnięcia odleżynom. Jeśli stan zwierzęcia na to pozwala, należy układać go także w pozycji mostkowej. Klatki muszą być utrzymywane w czystości i suchości, unikniemy wtedy zakażeń szpitalnych. Jeśli pacjentem po wstrząsie jest kot, należy umożliwić mu dostęp do zawsze czystej kuwety oraz umieścić go w takim miejscu, by źródłem stresu nie były szczekające psy. Wszelkie odchylenia należy notować w karcie leczenia. O jakichkolwiek wątpliwościach co do stanu zdrowia należy informować lekarza weterynarii, gdyż może się to przyczynić do szybszej interwencji w razie nagłego pogorszenia.

Piśmiennictwo dostępne w redakcji

tech. wet. Paulina Sternal-Kantyka
Gabinet Weterynaryjny „Med-Wet”

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy