Oddawanie przez koty moczu lub kału poza kuwetą. Rozpoznawanie i postępowanie – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oddawanie przez koty moczu lub kału poza kuwetą. Rozpoznawanie i postępowanie – cz. I

Postępowanie

Mówiąc w ogromnym skrócie, postępowanie polega na zapewnieniu kotu kuwety jak najbardziej odpowiadającej jego upodobaniom oraz zniechęceniu go do załatwiania potrzeb fizjologicznych w wybranych przez niego miejscach.

Modyfikacja środowiska

Modyfikacja środowiska może odbywać się poprzez:

usunięcie zapachu;pokrycie miejsca wydalania grubą folią;częstsze wymienianie żwirku i mycie kuwet;zwiększenie liczby kuwet;wprowadzenie kuwet różnego typu;zmianę ustawienia kuwet;zmianę ilości żwirku;zmianę rodzaju żwirku.

Zapach moczu lub kału jest bodźcem skłaniającym kota do załatwiania potrzeb fizjologicznych w danym miejscu. Usunięcie zapachu często nie jest w pełni możliwe, przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę zmysł powonienia u tego gatunku, jest jednak równie ważne, jak trudne. Trzeba zrobić to możliwie najstaranniej, pamiętając, aby unikać preparatów myjących zawierających amoniak lub chlor.

Dobrym środkiem jest roztwór enzymatycznego proszku do prania. Można próbować takich domowych „pochłaniaczy zapachu”, jak woda z octem lub roztwór sody oczyszczonej. Jeżeli to możliwe, należy usunąć zabrudzoną wykładzinę czy dywan, a miejsca wydalania zabezpieczyć grubą folią, która pozwoli w przyszłości łatwiej usunąć zapach.

Pozostałe z wymienionych powyżej metod służą znalezieniu optymalnego z punktu widzenia kota i właścicieli rozwiązania pod względem wielkości, zawartości i usytuowania kuwet, co często wymaga kompromisu między potrzebami kota i człowieka.

Pierwszym zaleceniem, którego nie można nigdy pomijać, jest utrzymywanie kuwety w idealnym stanie. Absolutne minimum to usuwanie odchodów raz dziennie, zupełna wymiana podkładu co tydzień w przypadku żwirku zbrylającego się, a w przypadku innych żwirków co drugi dzień, oraz mycie kuwety przynajmniej raz w tygodniu. Trzeba pamiętać, że starej, podrapanej i przesiąkniętej zapachem moczu kuwety często nie udaje się już skutecznie umyć i należy wymienić ją na nową.

Dostawienie drugiej k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy