Oddawanie przez koty moczu lub kału poza kuwetą. Rozpoznawanie i postępowanie – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oddawanie przez koty moczu lub kału poza kuwetą. Rozpoznawanie i postępowanie – cz. I

Do powszechnie uznanego wizerunku kota należy „czystość”. Zwierzęta te wcześnie – jeśli mogą naśladować matkę, to już w wieku 4 tygodni – uczą się korzystania z kuwety i bardzo szybko przestają im się zdarzać „wypadki”. Z drugiej strony wydalanie nieczystości w nieodpowiednich (z punktu widzenia człowieka) miejscach jest bodaj najczęstszym problemem behawioralnym, z jakim zgłaszają się właściciele kotów.

Jeden kot jest w stanie zupełnie zrujnować mieszkanie właścicieli, nadając mu woń nie do zaakceptowania w ludzkim społeczeństwie. Ponieważ koty „chodzą własnymi drogami”, czujemy się bezsilni wobec takiego zachowania, a w odczuciu człowieka ukochane zwierzę zamienia się we wroga, najczęściej oskarżanego o złośliwość. Złośliwość jednak, rozumiana jako wyrachowane działanie, mające za cel czyjąś szkodę, jest wyłączną domeną człowieka. Utrata naturalnej „czystości” u kota często jest reakcją na stres powodowany przez środowisko.

Zanim przystąpi się do analizy zachowania kota, trzeba wykluczyć wszelkie somatyczne zaburzenia mogące prowadzić do zmian w wydalaniu moczu i kału, a więc: choroby układu moczowego, takie jak zapalenia lub kamica dróg moczowych, choroby układu pokarmowego objawiające się biegunkami, choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy moczówka prosta, zaburzenia neurologiczne utrudniające kontrolę oddawania moczu i kału. Jak zawsze, postępowanie trzeba zacząć od pełnego badania klinicznego zwierzęcia, a w przypadku problemów z czystością także od badania ogólnego moczu. W miarę potrzeby należy uwzględnić inne badania dodatkowe, takie jak badanie biochemiczne krwi, badanie bakteriologiczne moczu, badanie radiologiczne i/lub ultrasonograficzne układu moczowego. Podejrzenie zaburzeń behawioralnych można postawić dopiero po wykluczeniu zaburzeń somatycznych.

Najważniejszym krokiem w postępowaniu z przypadkami „braku czystości”, podobnie jak z innymi problemami behawioralnymi, jest zebranie szczegółowego wywiadu, który pozwoli zrozumieć zachowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy