Ocena ostrego bólu u kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ocena ostrego bólu u kota

Ból ostry i przewlekły

O bólu ostrym mówi się, gdy ma się do czynienia z bezpośrednim działaniem bodźca na nocyceptory. Zwykle jest to ból krótkotrwały, o czasie trwania poniżej trzech miesięcy. Czas trwania bólu ostrego jest wprost proporcjonalny do czasu gojenia się tkanki lub zaniku działania czynnika chorobotwórczego. Jest nazywany fizjologicznym lub adaptacyjnym, ponieważ pełni funkcję ostrzegawczo-obronną. Jego bezpośrednim zadaniem jest ochrona organizmu przed niebezpieczeństwami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Stanowi ważną składową mechanizmów zapewniających ochronę organizmu przez szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Z kolei o bólu przewlekłym mówi się, gdy trwa on dłużej niż przewidywany czas zdrowienia. Ból przewlekły zazwyczaj trwa dłużej niż 3 miesiące i jest bólem patologicznym, związanym z wystąpieniem mniej lub bardziej trwałych zmian w układzie nerwowym w ośrodku modulacji czucia bólu. Z uwagi na swój charakter i czas trwania, w przeciwieństwie do bólu ostrego, nie pełni funkcji ostrzegawczej (9).

Ból zapalny

Jest to specyficzny rodzaj bólu, który może cechować różny czas trwania. O bólu zapalnym mówi się, gdy dochodzi do uszkodzenia tkanek lub aktywacji komórek układu immunologicznego. W patogenezie biorą udział przede wszystkim czynniki uwalniane miejscowo w procesach zapalnych w przebiegu infekcji czy urazowego uszkodzenia tkanek. Niszczenie tkanki powoduje uwalnianie z komórek m.in.: jonów, histaminy, serotoniny, ATP, tlenku azotu, a także fosfolipidów będących źródłem kwasu arachidonowego – prekursora substancji o działaniu prozapalnym.

W trakcie trwania procesu zapalnego do miejsca uszkodzenia napływają także komórki układu immunologicznego, które również stają się źródłem mediatorów stanu zapalnego, w tym cytokin prozapalnych oraz czynników wzrostowych nerwów. Niektóre z tych związków mają zdolność do aktywacji nocyceptorów lub stymulacji produkcji chemoatraktantów dla komórek układu odpornościowego odpowiedz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy