Nowotwory naczyń krwionośnych i limfatycznych skóry psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowotwory naczyń krwionośnych i limfatycznych skóry psów

Przedmiotem niniejszej pracy jest przedstawienie rozrostów nowotworowych skóry u psów. W opracowaniu materiału pochodzącego z wieloletnich rutynowych badań mikroskopowych zastosowano oryginalną, dotychczas niepublikowaną klasyfikację tej grupy nowotworów, wykonaną w oparciu o analogiczną klasyfikację stosowaną w medycynie ludzkiej (1, 2, 4). Dotyczy to w szczególności wyodrębnienia grupy tzw. guzów pośrednich, które nie są uwzględniane w dostępnej fachowej literaturze dotyczącej nowotworów naczyń krwionośnych u zwierząt (3). Przedstawiona w tej pracy klasyfikacja z opisem struktury morfologicznej poszczególnych typów nowotworów może stanowić nową wartość w tej dziedzinie patologii zwierząt, a także może być wykorzystana w badaniach w zakresie patologii porównawczej.

Rozrost nowotworowy wywodzący się z naczyń krwionośnych skóry psów jest stosunkowo często spotykaną zmianą chorobową. W rzadszych przypadkach stwierdza się guzy wywodzące się z naczyń limfatycznych skóry. W klasyfikacji naczyniaków skóry wyróżnia się trzy podstawowe grupy guzów, a mianowicie: niezłośliwe, półzłośliwe (zwane także guzami pośrednimi) i złośliwe.

Materiał i metody

Materiał do badań stanowiły wycinki zmienionych chorobowo tkanek utrwalonych w buforowanej fosforanami 10-proc. formalinie, które nadesłano do pracowni histopatologii w celu wykonania rozpoznania charakteru zmian patologicznych. Wycinki tkanek zatapiano w parafinie, a skrawki mikrotomowe były barwione metodą rutynową hematoksyliną i eozyną.

Wyniki badań

W badanym materiale stwierdzono występowanie różnego typu rozrostów nowotworowych, które na podstawie struktury morfologicznej guza zaliczono do niżej opisanych grup guzów skóry psa.

Guzy niezłośliwe skóry psa

Guzy naczyniowe krwionośne i chłonneDo tej grupy nowotworów zalicza się naczyniaki krwionośne (łac. haemangioma). Powstają w wyniku ogniskowego rozrostu naczyń krwionośnych i zwykle nie są otoczone torebką łącznotkankową. Ze względu na strukturę mik...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy