Nowotwory mezenchymalne włóknisto-histiocytarne skóry psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowotwory mezenchymalne włóknisto-histiocytarne skóry psa

Guzy mezenchymalne związane z rozrostem nowotworowym tkanki włóknisto-histiocytarnej są stosunkowo często spotykane w skórze psów. Mogą mieć charakter niezłośliwy, półzłośliwy i złośliwy.

W przedstawionym opracowaniu tej grupy nowotworów stwierdzonych w skórze u psów zastosowano klasyfikację analogicznych nowotworów skóry człowieka, opracowaną przez Woźniaka i wsp. (1) oraz Elstona (2).

Wprowadzenie tej klasyfikacji do medycyny weterynaryjnej wydaje się uzasadnione z punktu widzenia znaczenia tych informacji w badaniach prowadzonych w zakresie onkologii porównawczej, jak i bardziej precyzyjnego określenia stopnia metaplazji komórek w rutynowych badaniach usuwanych chirurgicznie guzów u psów.

Guzy włóknisto-histiocytarne niezłośliwe

Do guzów niezłośliwych zalicza się opisane poniżej typy rozrostów nowotworowych.

Polip włóknisto-brodawkowy (fibroma molle)

Jest ogniskowym rozrostem tkanki włóknistej skóry w formie brodawki skórnej. W obrazie mikroskopowym (ryc. 1) stwierdza się utkanie guza złożone z fibroblastów i włókien kolagenowych.

Keloid (fibroma keloides)

Jest rozrostem tkanki bliznowatej. Ten typ bliznowacenia jest wyrazem obecności u danego zwierzęcia (i ludzi) genetycznie uwarunkowanej cechy tkanki łącznej wyrażającej się nadmiernym bliznowaceniem. W obrazie mikroskopowym keloidu włókna kolagenowe tworzą wiry oraz włókna kolagenowe o strukturze bąbelkowej.

Włókniak polimorficzny (pleomorphic fibroma)

Włókniak polimorficzny jest zbudowany z tkanki łącznej włóknistej. Między włóknami kolagenowymi są rozrzucone fibroblasty posiadające atypowe, nadbarwliwe jądra (ryc. 2).

Włókniak kolagenowy plecionkowaty (fibroma sclerosans)

Włókniak kolagenowy plecionkowaty cechuje się charakterystycznym układem włókien kolagenowych (ryc. 3-4). Wg Elstona (2) ten typ guza jest postacią włókniaka ulegającego zmianom sklerotycznym.

Włókniak sprężystokomórkowy (elastofibroma)

Brak obserwacji własnych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy