Nowa jakość szkolenia personelu weterynaryjnego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Nowa jakość szkolenia personelu weterynaryjnego

K9 Diesel
Symulacja medyczna jest jedną z najlepszych metod kształcenia personelu medycznego. Pierwszy symulator pacjenta pojawił się w 2009 roku w Szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, na oddziale anestezjologii. Rok później w Poznaniu powstało Interdyscyplinarne Centrum Symulacji Medycznej (CSM), w którym znajdowały się pomieszczenia imitujące warunki szpitalne. Od tego czasu przy prawie każdym ośrodku uniwersyteckim powstały wieloprofilowe CSM. Idąc za przykładem „medycyny człowieka”, uczelnie kształcące weterynaryjny personel medyczny rozpoczęły proces nabywania sprzętu, który pozwoli wykorzystać symulacje jako część praktycznej nauki zawodu. Jak pokazują badania, połączenie symulacji oraz pracy na martwej tkance daje największe benefity. Niestety do niedawna sprzęt dedykowany weterynarii posiadał znaczne ograniczenia w funkcjonalności. Symulatory nie dawały informacji zwrotnej, a cechy funkcjonalne ograniczały się do kilku procedur.

Różnicę między obserwowaniem a natychmiastowym reagowaniem w przypadku stanu zagrożenia życia, np. psów, można dostrzec dzięki szkoleniu i doświadczeniu w zakresie symulacji opieki zdrowotnej. Praktyczne szkolenie z hiperrealistycznym symulatorem zapewnia lekarzom i technikom weterynaryjnym możliwość przećwiczenia odpowiednich protokołów leczenia, rozwinięcia pozytywnej pamięci mięśniowej i doświadczenia realistycznego stresu.

W artykule szczegółowo opisano, w jaki sposób zaawansowany manekin medyczny psa K9 Diesel i K9 Hero firmy TacMed Simulation poszerza możliwości szkolonych w zakresie leczenia psów, zarówno w przypadkach internistycznych, jak i związanych z traumą.

Symulator wysokiej wierności umożliwia studentom przećwiczenie zabiegów i przeprowadzanie procedur inwazyjnych. Obejmuje to m.in. dekompresję skurczu żołądka (GDV) lub zatrzymanie krążenia w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca.

Symulatory zostały zaprojektowane w taki sposób, aby naśladować anatomię psa, która znacząco różni się od anatomii człowieka. Dzięki realizmowi pomaga budować zarówno umiejętności, jak i pewność siebie wymagane do odniesienia sukcesu pod presją. Dodatkowo pozwala modyfikować metody leczenia i stosować sprzęt unikalny dla psów. Trwała konstrukcja umożliwia szkolenie w każdych warunkach, zarówno w klinice, jak i środowisku zewnętrznym.

Ponad 28 różnych funkcji i miejsc interwencji medycznej (Diesel)

Symulator jest zbudowany w oparciu o wiodące w branży procesy produkcyjne i najnowocześniejsze zminiaturyzowane technologie. Dzięki temu produkt może działać jako najbardziej zaawansowany, dostępny na rynku trenażer medyczny psów. Symulator oferuje: możliwości wokalizacji, hiperrealistyczną anatomię dróg oddechowych, wymienne kończyny z możliwością szybkiego podłączenia. Wyposażony w czujniki i przewody płynowe, a także autonomiczną reakcję na leczenie. Wszystko to stanowi milowy krok w dziedzinie animatroniki wysokiej wierności.

Wybrane funkcje symulatorów to: rany łap z możliwością wielokrotnego szycia, realistyczny wygląd i zęby, możliwość intubacji i wentylacji mechanicznej, bilateralna resuscytacja, dostęp IV/IO (żyły wypełnione sztuczną krwią), wymienne kończyny, które w kilka minut pozwalają zmienić profil symulatora z nieurazowego na traumatyczny. Wszystkie rany krwawią za pośrednictwem wewnętrznego zbiornika.

Cechy kliniczne produktu wspierają szkolenia na poziomie niedostępnym wcześniej w medycynie weterynaryjnej.

lek. wet. Jacek Deneka
Po więcej informacji zapraszamy na
www.paramedyk.pl

K9 Diesel

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy