Nieswoiste zapalenie jelit – aktualny problem w gastroenterologii kotów
Rozpoznanie różnicowe
W rozpoznaniu różnicowym nieswoistego zapalenia jelit u kotów należy wziąć pod uwagę wszystkie choroby powodujące objawy kliniczne dotyczące przewodu pokarmowego, co przedstawiono w tab. 3 (7, 10, 15, 20).
Leczenie
Leczenie nieswoistego zapalenia jelit u kotów obejmuje terapię farmakologiczną oraz odpowiednie postępowanie dietetyczne. W terapii farmakologicznej stosuje się takie grupy leków jak: antybiotyki, leki przeciwzapalne, leki cytostatyczne oraz witaminy. Dawki leków stosowanych przy nieswoistym zapaleniu jelit u kotów przedstawiono w tab. 4. Należy podkreślić, że do teraz nie został opracowany jednolity protokół postępowania terapeutycznego u kotów z IBD. W związku z tym rodzaj stosowanych leków, sposób oraz czas ich podawania jest uzależniony od szczegółowej i indywidualnej analizy danego przypadku klinicznego oraz odpowiedzi na zastosowane leczenie (3, 4, 7, 10, 11, 12, 20).
Glikokortykosteroidy
Glikokortykosteroidy są najczęściej stosowaną grupą leków u kotów z rozpoznanym nieswoistym zapaleniem jelit, gdyż charakteryzują się one wysoką skutecznością terapeutyczną i są najczęściej dobrze tolerowane przez ten gatunek zwierząt. Leki z tej grupy zwykle są stosowane w ciężkiej postaci choroby i w przypadku nieznacznie zaawansowanej lub umiarkowanej postaci choroby niereagującej na terapię dietetyczną, podawanie probiotyków i leczenie antybiotykami.
Mechanizm działania glikokortykosteroidów polega na: hamowaniu aktywności i proliferacji limfocytów T oraz hamowaniu uwalniania mediatorów reakcji zapalnej. Najczęściej stosowanym u kotów z nieswoistym zapaleniem jelit przedstawicielem tej grupy leków jest prednizolon. Nie powinien on być stosowany u kotów ze względu na jego niską biodostępność, a przez to słaby efekt działania. Należy pamiętać, że terapia glikokortykosteroidowa najczęściej jest długotrwała. Dawkę wyjściową leku należy stosować przez okres minimum 2 tygodni, obserwując efekt działania. W przypadku stwierdzenia braku występowania objawów klinicznych przez okres 2 tygodni można przystąpić do zmniejszenia dawki prednizolonu o ok. 25% co 2 tygodnie, aż do minimalnej dawki terapeutycznej podawanej co 2 dzień lub całkowitego zaprzestania stosowania leku.
W przypadku braku reakcji na leczenie prednizolonem może on być zastąpiony przez deksametazon. Deksametazon jest jednak mniej bezpieczny od prednizolonu i częściej może wywoływać skutki uboczne. U kotów, które mają problemy z przyjmowaniem tabletek, glikokortykosteroidy podawane enteralnie można zastąpić glikokortykosteroidami podawanymi parenteralnie, np. octanem metylprednizolonu. Terapię glikokortykosteroidami można zaprzestać u kotów, u których okres remisji trwa minimum 6 miesięcy. Przy terapii glikokortykosteroidami mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: jatrogenny hiperadrenokortykoizmu, poliuria, polidypsja, polifagia, hiperwentylacja, zakażenia dróg moczowych, zanik tkanki mięśniowej i hepatopatia steroidowa (3, 4, 6, 10, 20).
Nowym lekiem, który być może będzie miał zastosowanie w terapii nieswoistego zapalenia jelit u kotów, jest budezonid. Lek ten charakteryzuje się wysokim powinowactwem do miejscowych receptorów glikokortykosteroidowych i efektem pierwszego przejścia przez wątrobę, co powoduje powstanie metabolitów o wysokiej skuteczności miejscowej w narządzie docelowym przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka występowania skutków ubocznych. Korzystne działanie budezonidu zostało potwierdzone u ludzi z chorobą Leśniowskiego-Crohna i u psów z nieswoistym zapaleniem jelit. W przypadku kotów zastosowanie tego preparatu wymaga dalszych badań (7, 10, 16).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Piśmiennictwo dr n. wet. Małgorzata Dziekiewicz-Mrugasiewieczlek. wet. Maciej PerzynaKatedra Chorób Dużych Zwierząti Klinika Instytutu Medycyny WeterynaryjnejSGGW w Warszawie Facebook0Tweet0LinkedIn0
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]