Nastawianie złamań kości przedramienia pod kontrolą USG u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nastawianie złamań kości przedramienia pod kontrolą USG u psów i kotów

Złamania kości długich u małych zwierząt można rozpoznać na podstawie objawów klinicznych i w trakcie badania pacjenta. W celu potwierdzenia obecności złamania zazwyczaj przeprowadzane są badania obrazowe. Najczęściej wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Umożliwiają one ocenę rodzaju złamania, a także ustalenie przyczyny jego powstania (pourazowe, patologiczne itp.).

Leczenie złamań polega na ich nastawieniu i unieruchomieniu. Po nieoperacyjnym (zamkniętym) nastawianiu złamania kontrolę poprawności przeprowadzenia zabiegu wykonuje się, omacując okolicę złamania. W przypadku wątpliwości można wykonać kontrolne zdjęcie RTG. Przy niezadowalającym ustawieniu odłamów konieczne jest ponowne nastawienie złamania i zazwyczaj ponowna kontrola rentgenowska. Wydłuża to czas i podnosi koszty przeprowadzenia zabiegu. Rozwiązaniem tego problemu może być wykonanie zabiegu pod kontrolą fluoroskopową. Przy użyciu fluoroskopu można w czasie rzeczywistym obrazować położenie odłamów kostnych i ocenić wynik nastawienia złamania. Jednak aparatura do fluoroskopii jest kosztowna. Dodatkowo pacjent i obsługa są narażeni na dość wysokie dawki promieniowania rentgenowskiego.

Badanie ultrasonograficzne (USG) także pozwala na uwidocznienie miejsca złamania. W trakcie tego badania powierzchnia kości widoczna jest w postaci hiperechogenicznego pasma, za którym rozciąga się cień akustyczny. Dzieje się tak dlatego, że tkanki miękkie otaczające kość dobrze przewodzą ultradźwięki, natomiast kość je odbija (2, 3).

Dzięki podglądowi USG możliwe jest nastawienie złamania w czasie rzeczywistym. Dodatkowo ultradźwięki nie są szkodliwe dla pacjenta i obsługi. Badanie USG można powtarzać wielokrotnie, a aparatura jest powszechnie dostępna.

W pracy przedstawiono wyniki zastosowania podglądu USG przy nastawianiu złamań kości przedramienia u 3 psów i 1 kota.

Materiał i metody

Złamania rozpoznawano na podstawie objawów klinicznych: nieobciążanie i deformacja kończyny oraz w trakcie badan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy