Najczęstsze choroby odkleszczowe psów w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Najczęstsze choroby odkleszczowe psów w Polsce

Choroby odkleszczowe psów stanowią istotny problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Z uwagi na ich zoonotyczny charakter mogą stanowić także zagrożenie dla zdrowia człowieka. Skuteczne rozpoznawanie tych jednostek, ich leczenie oraz metody zapobiegania są uzależnione od dokładnego poznania ich patogenezy. W niniejszym artykule przeglądowym przedstawiono opis trzech najbardziej popularnych jednostek odkleszczowych stwierdzanych u psów w Polsce, którymi są: babeszjoza, anaplazmoza granulocytarna oraz borelioza z Lyme.

W Polsce choroby odkleszczowe psów stanowią istotny problem w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Pomimo tego że ich przypadków nie notuje się tak wiele jak np. w krajach o cieplejszym klimacie (kraje śródziemnomorskie, Stany Zjednoczone itp.), bywa, że w okresie aktywności pajęczaków (wiosna, jesień) w pewnych obszarach naszego kraju ponad połowa pacjentów klinik weterynaryjnych to zwierzęta cierpiące na choroby odkleszczowe.

Pojawianie się nowych jednostek chorobowych przenoszonych przez kleszcze oraz zwiększająca się liczba ich przypadków na terenie naszego kraju mogą być związane ze zmianami, jakie zachodzą w klimacie, których następstwem jest ekspansja kleszczy – wektorów – na tereny dotychczas przez nie niezajmowane (17, 34). Spośród licznych jednostek odkleszczowych diagnozowanych u psów na całym świecie w naszym kraju najczęściej stwierdza się babeszjozę, anaplazmozę granulocytarną, erlichiozę monocytarną oraz boreliozę (38).

Poniżej zaprezentowany zostanie krótki opis tych jednostek.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy