Żywienie psów i kotów w stanach krytycznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów i kotów w stanach krytycznych

U zwierząt w stanach krytycznych dochodzi do istotnych zmian metabolicznych, co sprawia, że znajdują się one w grupie pacjentów o podwyższonym ryzyku niedożywienia i wszystkich konsekwencji z tym związanych. U zdrowych psów i kotów w trakcie głodowania jako pierwsze źródło energii wykorzystywany jest zgromadzony zapas glikogenu, który jednak szybko ulega wyczerpaniu. Powoduje to czasowe uruchomienie uwalniania energii z aminokwasów znajdujących się w mięśniach (4). Niemniej jednak w celu oszczędzania beztłuszczowej masy ciała, w krótkim czasie dochodzi do uruchomienia procesów lipolizy. Dodatkowo u chorych zwierząt zostaje uruchomiona produkcja i uwalnianie szeregu cytokin i/lub hormonów, przekształcających stan metabolicznej równowagi organizmu w kierunku przemian katabolicznych (4).

Utrata tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej i narządowej prowadzi do stanu wychudzenia, określanego mianem kacheksji. Zaawansowanemu stanowi niedożywienia towarzyszy szereg zmian w aktywności i funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów, miedzy innymi dochodzi do obniżenia produkcji przeciwciał i upośledzenia mechanizmów odporności nieswoistej.

Podstawowym celem wspomagania dietetycznego u zwierząt leczonych stacjonarnie nie jest przyrost masy ciała, ale ograniczenie utraty beztłuszczowej masy ciała. Dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych, które w znacznym stopniu ograniczą ryzyko wystąpienia niedożywienia u leczonych pacjentów (4).

Kwalifikowanie psów i kotów do wspomagania żywieniowego

Kwalifikowanie zwierząt do dietoterapii powinno odbywać się w oparciu o dane uzyskane z wywiadu, badania klinicznego oraz wyników badań dodatkowych, takich jak badanie hematologiczne i biochemiczne. Czasami istotne jest wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych, tj. obrazowania – ultrasonografii czy radiografii. Z wywiadu należy uzyskać jak najwięcej informacji związanych z zaburzeniami odżywiania zwierzęcia, np.: od kiedy zwierzę nie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy