Wybrane stany nagłe w andrologii małych zwierząt
Ostre zapalenie jąder i najądrzy (orchitis et epididymitis)
Oba te stany zapalne zwykle występują wspólnie. Zakażenie częściej jest jednostronne (6), ale może także obejmować obie strony (7). Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia jąder i najądrzy są wstępujące zakażenia bakteryjne – przy zakażeniach dróg moczowych lub prostaty. Patogeny odpowiedzialne za ten proces to: paciorkowce, gronkowce, E. coli, rzadziej Brucella canis lub mykoplazmy (6, 7).
Czasem może rozwinąć się także aseptyczny stan zapalny – na skutek różnego rodzaju urazów (silne stłuczenia, pogryzienia).
Moszna jest bardzo silnie powiększona na skutek obrzęku, jej skóra jest napięta, zaczerwieniona lub nawet lekko zasiniona, a ciepłota wyraźnie podwyższona. Jest to schorzenie bardzo bolesne, a zwierzęta zawsze wykazują silne objawy ogólne. Są osowiałe, wykazują brak apetytu oraz uogólnioną gorączkę (6). Najczęściej leżą na boku, wstają bardzo niechętnie, a przymuszone, poruszają się z trudem, na sztywnych, szeroko odstawionych kończynach miednicznych. Czasem dochodzi do tworzenia się ropni w miąższu jąder oraz najądrzy.
W badaniu hematologicznym zwierzęta wykazują odwodnienie oraz silną leukocytozę z przesunięciem w lewo. Na skutek stanu zapalnego oraz upośledzenia spermatogenezy odnotowuje się znaczne zmiany w ejakulacie – zmniejsza się liczba i ruchliwość plemników, w nasieniu pojawia się duża liczba leukocytów, erytrocytów i komórek nabłonkowych (6).
Pomocne w rozpoznaniu są badanie ultrasonograficzne i ewentualna biopsja cienkoigłowa lub punkcja obecnych ropni. W badaniu ultrasonograficznym obserwuje się powiększenie [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii