Wskaźnik wstrząsowy jako nowa metoda szybkiego rozpoznawania wstrząsu hipowolemicznego u psów
Pomiar wartości ciśnienia skurczowego krwi może być w prosty i nieinwazyjny sposób (metodą dopplerowską lub oscylometryczną) wykonany praktycznie w każdej lecznicy. Badanie to jest przydatne nie tylko w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe (np. kontrola nadciśnienia u kotów z przewlekłą chorobą nerek czy nadczynnością tarczycy), ale dostarcza również cennych informacji na temat rozwoju niedociśnienia u pacjentów w stanie nagłym (np. u psów z rozszerzeniem i skrętem żołądka). Według najnowszych badań nową korzyścią z oceny ciśnienia skurczowego krwi (porównywanego z liczbą uderzeń serca) jest również możliwość wstępnego rozpoznania krwotoku jako przyczyny wstrząsu hipowolemicznego, nawet w przypadku pacjentów niewykazujących wyraźnych objawów zaburzeń krążenia.
Wstrząs
Wstrząs to stan głębokich zaburzeń hemodynamicznych i metabolicznych, charakteryzujący się niewydolnością układu krążenia do utrzymania odpowiedniej perfuzji ważnych dla życia narządów (1, 2). Na poziomie komórkowym jest on równoznaczny z niewystarczającym zaopatrzeniem i wykorzystaniem przez komórki tlenu i czynników odżywczych (3). Do wstrząsu prowadzić mogą wszystkie zaburzenia, które:
- zmniejszają objętość krwi krążącej;
- upośledzają zdolność erytrocytów do dostarczenia tlenu do komórek;
- uniemożliwiają skuteczną pracę serca;
- ograniczają zdolność układu krwionośnego do utrzymania odpowiedniego napięcia naczynioruchowego (1).
Najpowszechniejszym rodzajem wstrząsu u małych zwierząt jest wstrząs hipowolemiczny. Do jego rozwoju przyczynia się zmniejszenie objętości krwi krążącej, zarówno względne (np. przechodzenie płynów z przestrzeni wewnątrznaczyniowej do jamy otrzewnej, spowodowane utratą płynów z przewodu pokarmowego), jak i bezwzględne (np. w wyniku krwotoku) (4, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii