Nadmierna wokalizacja. Cz. I. Z czego wynika i jak sobie z nią poradzić
Z klinicznego punktu widzenia największą rolę odgrywa głośna wokalizacja: szczekanie i wycie, zwłaszcza jeśli są długotrwałe. Stają się męczące dla właścicieli, a dla sąsiadów są zupełnie nie do zaakceptowania.
Uciążliwość i presja społeczna związane z tymi zachowaniami sprawiają, że opiekunowie dość szybko zaczynają szukać fachowej pomocy.
Jak już zostało to powiedziane na wstępie, wycie pozwala się komunikować na dużą odległość i u wilków jest zachowaniem społecznym, spajającym więzi między członkami grupy. Być może dlatego najczęściej zdarza się u psów, które są same w domu albo chcą uzyskać uwagę właścicieli. Te dwie sytuacje wymagają zupełnie różnego postępowania, co zostanie omówione przy okazji szczekania.
Szczekanie jest normalnym, często wręcz oczekiwanym zachowaniem psa, które staraliśmy się wzmocnić na drodze selekcji hodowlanej, nic więc dziwnego, że większość psów szczeka. Skłonność do reagowania szczekaniem na bodźce dochodzące z otoczenia (dźwiękowe i wzrokowe) jest różna u przedstawicieli różnych ras.
Nawet nieobyci ze zwierzętami ludzie umieją zinterpretować szczekanie jako groźne, radosne czy żałosne. Towarzyszy ono różnym emocjom, a zatem pojawia się w najrozmaitszych sytuacjach.
Najczęstsze powody to:
Zaspokajanie potrzeby aktywności, ponieważ nie została ona zaspokojona w inny sposób. Szczekanie można traktować jako „zajęcie”; niektóre psy uczą się w ten sposób radzić sobie z bezczynnością, na którą są skazane. Szczekają w odpowiedzi na dające się zauważyć bodźce płynące z otoczenia, choć z nieproporcjonalnie dużą intensywnością. Do tej kategorii można zaliczyć część psów szczekających przy płocie na każdego przechodnia i każdy pojazd.
Frustracja – wywołana opóźnianiem się oczekiwanej przyjemności, wyjściem właścicieli z domu, utknięciem piłki pod regałem, niemożnością pogonienia kota widzianego przez okno itd.
Agresja (zwykle połączona ze strachem) związana z pojawieniem się intruza na terytorium psa – widok osiedlowego psa-wroga, przechodzenie ludzi i psów pod oknem (drzwiami) lub za ogrodzeniem czy wchodzenie obcych do domu.
Witanie – pobudzenie związane z powrotem właścicieli lub przyjściem osób, które pies zna i lubi.
Pobudzenie i zwracanie na siebie uwagi: zaproszenie do zabawy.
Zachowanie instrumentalne: pies nauczył się, że kiedy szczeka, właściciele dają mu to, czego chce (poświęcają mu uwagę, bawią się, wyprowadzają na spacer, wypuszczają z pokoju, dają smakołyki itd.).
Niepokój lub lęk towarzyszący samotności czy związany z fobią (np. dźwiękową).
Nadruchliwość i towarzysząca jej nadwrażliwość na bodźce – pies reaguje pobudzeniem i szczekaniem nawet na słabe, często powtarzające się i obojętne dźwięki (zaburzenie uczenia się przez habituację).
Szczekanie stereotypowe – najczęściej połączone z określonym ruchem ciała, zwłaszcza podskokiem lub kręceniem się w kółko. Może wynikać z życia w środowisku niezaspokajającym potrzeb zwierzęcia (klasyczna stereotypia) lub być objawem zaburzenia kompulsywnego. Nie jest poprzedzone żadnym dającym się zaobserwować bodźcem (występuje spontanicznie).
Zaburzenia poznawcze związane ze starzeniem się mózgu: monotonne, rytmiczne szczekanie, pojawiające się bez wyraźnego powodu.
Ostatnie cztery przypadki wynikają z zaburzeń zachowania i wymagają złożonego postępowania: farmakoterapii, terapii behawioralnej i modyfikacji środowiska. Zostaną one omówione w drugiej części artykułu. Pozostałe można zaliczyć do zachowań prawidłowych, choć uciążliwych, i modyfikacja zachowania w połączeniu z wprowadzeniem zmian w otoczeniu zwykle wystarcza do rozwiązania problemu. Nimi zajmiemy się w pierwszej części.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]