Nadciśnienie płucne u pacjenta onkologicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadciśnienie płucne u pacjenta onkologicznego

Nadciśnienie płucne u pacjenta onkologicznego opis przypadku

Do pracowni kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został skierowany pies, niesterylizowana suka, rasy Yorkshire terrier, w wieku 14 lat, ważąca 3 kg.

Przyczynami skierowania były duszność i napadowy kaszel. W czasie badania klinicznego budowę i kondycję psa określono jako słabą. Błony śluzowe były sine, a czas wypełnienia kapilar > 2 s (ryc. 1a).

Dostępne w badaniu węzły chłonne nie były powiększone. W badaniu osłuchowym odnotowano regularną pracę serca oraz szmer skurczowy o głośności 3/6 w skali Levine’a po prawej stronie klatki piersiowej, w punctum maximum dla zastawki trójdzielnej. W badaniu klinicznym zaobserwowano zmianę wielkości ziarna owsa w okolicy listwy mlecznej (ryc. 1b). Pies wcześniej nie chorował. Był regularnie szczepiony i odrobaczany.

W badaniu: morfologicznym krwi zaobserwowano: wzrost wartości dla erytrocytów, hemoglobiny oraz hematokrytu, natomiast w badaniu biochemicznym – nieznaczne podwyższenie mocznika i albumin.

W badaniu echokardiograficznym w projekcji naczyniowej od strony prawej klatki piersiowej stwierdzono prawidłową wielkość lewego przedsionka, która została wyliczona pośrednio na podstawie stosunku średnicy lewego przedsionka do średnicy aorty (ang. left atrium to aorta ratio, LA/Ao) (ryc. 2a), oraz znaczne poszerzenie pnia płucnego, obliczonego pośrednio jako stosunek średnicy pnia płucnego do średnicy aorty (ang. pulmonary artery to aorta ratio, PA:Ao) (ryc. 2b).

Pomiary wykonane w projekcji prawostronnej w osi długiej wykazały hipertrofię ściany lewej (ang. left ventricular wall, LVW) i ściany prawej komory (ang. right ventricular wall, RVW). Nieznacznie obniżona była również funkcja skurczowa lewej komory, która została wyliczona wg wzoru Teicholtza i wyrażona jako frakcja skracania (ang. fractional shortening, FS) (ryc. 3a).

W pro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy