Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu?

Najważniejsze części mikroskopu

W zasadzie każdy mikroskop zbudowany jest z okularu (służącego do powiększania obrazu wytworzonego przez obiektyw), tubusu (pozwalającego na formowanie powiększonego obrazu pośredniego), śruby mikrometrycznej (służącej do ustalania ostrości), śruby makrometrycznej (służącej do wstępnej regulacji odległości), rewolweru (umożliwiającego zmianę obiektywu w sposób prosty), obiektywów (zbierających światło, wychodzące z przedmiotu i tworzących powiększony obraz pośredni), kondensora (koncentrującego światło, formując z niego stożek) oraz układu oświetlającego naświetlającego badany obiekt.

Optyka

Ma największy wpływ na jakość widzianego obrazu oraz funkcjonalność mikroskopu, należą do niej obiektywy i okulary.

Rodzaje obiektywów:

achromatyczne – mikroskopy do użytku domowego i szkolnego oraz niektórych zastosowań profesjonalnych,planachromatyczne – do zastosowań naukowych i laboratoryjnych,półplanapochromatyczne, apochromatyczne – do profesjonalnych zastosowań laboratoryjnych i naukowych.

Sugerowane minimum to obiektywy semiplan lub planachromat (oznaczenia – SP, Plan), zapewniające 85-90% ostrego pola widzenia w mikroskopie.

Obiektywy achromatyczne nie powinny być brane pod uwagę – jako optyka typowo szkolna są zbyt proste i mało precyzyjne do prowadzenia profesjonalnych obserwacji, które praktycznie zawsze wiążą się z postawieniem trafnej diagnozy.

Okulary – standardem są okulary szerokopolowe o powiększeniu 10 x i różnych polach widzenia w zakresie 18-22, a nawet 25 mm. Sugerowany jest wybór okularów o polu widzenia co najmniej 20 mm, wyposażonych w muszle oczne – znacznie poprawi to komfort prowadzonych obserwacji.

Dyskusyjne jest stosowanie okularów o powiększeniach powyżej 12,5 x (te były standardem w starszych mikroskopach) – przykładowo zastosowanie obiektywu 100 x i okularów 15 x da powiększenie rzędu 1500 x, ale nie wzrasta nam tutaj zdolność rozdzielcza układu optycznego (o tej decyduje obiektyw)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy