Mykoplazmy hemotropowe jako przyczyna zakaźnej niedokrwistości kotów
Mykoplazmy hemotropowe, w tym najbardziej znana wśród lekarzy praktyków Mycoplasma haemofelis (daw. Haemobartonella felis), są szeroko rozpowszechnionymi patogenami wywołującymi niedokrwistość zakaźną u kotowatych na całym świecie. W Polsce choroba uznawana jest za rzadko występującą, jednak w związku z rosnącą liczbą kocich pacjentów oraz ze zwiększającą się populacją stawonogów krwiopijnych podejrzanych o udział w transmisji mykoplazm warto przyjrzeć się istocie tej jednostki chorobowej.
Etiologia i występowanie
Mykoplazmy to dość nietypowe, pozbawione ściany komórkowej, jedne z najmniejszych znanych obecnie nauce bakterii. Gatunki uznawane za hemotropowe przylegają do powierzchni erytrocytów, doprowadzając do niedokrwistości hemolitycznej na skutek wzbudzanej odpowiedzi immunologicznej. Wcześniej patogeny te zaliczano do Rickettsia, obecnie w wyniku badań molekularnych oraz analizy filogenetycznej wykazano bliższe pokrewieństwo z rodziną Mycoplasmataceae (1, 5, 8, 9).
U kotów stwierdzono występowanie trzech gatunków bakterii z tej grupy:
- Mycoplasma haemofelis;
- Candidatus M. haemominutum;
- Candidatus M. turicensis.
Kocie mykoplazmy występują powszechnie na całym świecie. Istnieją zależności dotyczące zwiększonej częstotliwości występowania tego patogenu w pewnych rejonach geograficznych, szczególnie w cieplejszym klimacie. Może to mieć związek z powszechniejszą w tym klimacie populacją ssących krew stawonogów podejrzanych o udział w transmisji zarazka (5).
Jeśli zaś chodzi o poszczególne gatunki, badania przeprowadzone m.in. w [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii