Mykoplazmoza hemotropowa kotów w świetle obserwacji własnych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mykoplazmoza hemotropowa kotów w świetle obserwacji własnych

Leczenie i zapobieganie

Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia zakażonych kotów jest stwierdzenie u nich klinicznych objawów mykoplazmozy hemotropowej oraz uzyskanie wyników badań laboratoryjnych potwierdzających infekcję tymi patogenami.

Terapia chorych osobników w wielu przypadkach jest trudna, a skuteczne wyeliminowanie niektórych szczepów mykoplazm z organizmu może okazać się niemożliwe. Wysoką oporność na chemioterapeutyki wykazuje zwłaszcza Candidatus Mycoplasma haemominutum.

Leczenie mykoplazmozy hemotropowej obejmuje antybiotykoterapię oraz leczenie wspomagające. Antybiotykiem wykazującym najwyższą skuteczność w zwalczaniu mykoplazm jest doksycyklina podawana w dawce 10 mg/kg m.c. minimum przez 2 tygodnie u kotów (niektóre źródła sugerują nawet 6-8 tygodni). Po zakończeniu leczenia wskazane jest przebadanie krwi pacjenta techniką PCR, by móc potwierdzić skuteczność leczenia. Alternatywą dla tetracyklin są fluorochinolony (marbofloksacyna w dawce 2,75-5,5 mg/kg m.c. p.o. co 24 godziny, enrofloksacyna w dawce 5 mg/kg m.c. p.o., s.c. co 24 godziny). Należy jednak pamiętać o tym, że długotrwałe podawanie enroflokascyny kotom może prowadzić do zwyrodnienia siatkówki i rozwoju ślepoty. Leczenie wspomagające polega na dożylnym podawaniu krystaloidów lub wykonywaniu transfuzji krwi. Stosowanie immunosupresyjnych dawek glikokortykosterydów u chorych pacjentów budzi kontrowersje. Z jednej strony za ich pomocą są hamowane reakcje o podłożu immunologicznym prowadzące do rozwoju anemii hemolitycznej. Z drugiej zaś ich aplikacja może prowadzić do reaktywacji zakażeń latentnych.

Dotychczas nie opracowano szczepionki przeciwko mykoplazmozie hemotropowej. Co więcej, przechorowanie zakażenia jednym gatunkiem hemoplazm nie chroni przed infekcją innym gatunkiem tych patogenów. Zapobieganie chorobie polega na prowadzeniu skutecznej profilaktyki przeciwko pchłom i kleszczom, a w przypadku kotów także na utrzymywaniu zwierząt w obrębie domostw. Istotne jest, aby dawc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2757 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy