Możliwości wykorzystania oznaczenia NT-proBNP w praktyce klinicznej u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości wykorzystania oznaczenia NT-proBNP w praktyce klinicznej u kotów

Stwierdzono również, że u ludzi stężenie mózgowego peptydu natriuretycznego koreluje ze stężeniem gamma-glutamylotransferazy (GGTP), dehydrogenazy mleczanowej (LDH) i bilirubiny całkowitej. W medycynie ludzkiej peptyd NT-proBNP jest wykorzystywany do diagnostyki różnicowej przyczyn duszności, a więc do odróżnienia pacjentów z dusznością pochodzenia kardiogennego od duszności wywodzącej się z problemów z układem oddechowym. Służy również do monitorowania efektów leczenia niewydolności serca. Oznacza się go także jako wskaźnik prognostyczny po: przeszczepie serca, zawale mięśnia sercowego, udarze, a także przy cukrzycy. Służy również jako marker w badaniach przesiewowych dysfunkcji lewej komory, niedomykalności zastawki aorty czy zastawki mitralnej.

W medycynie weterynaryjnej marker ten jest wykorzystywany głównie do różnicowania przyczyn duszności. U psów jest coraz częściej oznaczany w badaniach przesiewowych w diagnostyce kardiomiopatii rozstrzeniowej. U kotów również wiadomo, że może być wykorzystywany do diagnostyki różnicowej duszności, jednak wydaje się, że ma znacznie więcej możliwości wykorzystania.

Koty są bardzo specyficznym gatunkiem zwierząt, u których objawy wielu chorób są trudne do zauważenia, dodatkowo właściciele najczęściej zgłaszają się do lecznicy z kotem już z nasiloną chorobą. Pierwsze objawy choroby serca u kotów to nietolerancja wysiłkowa i przyśpieszony oddech. Są to objawy trudne do zauważenia przez właściciela, dodatkowo same choroby serca pojawiające się najczęściej u kotów w pierwszym okresie nie dają wyraźnych objawów klinicznych. Zwykle właściciele zgłaszają się do lekarza, gdy kot ma objawy niewydolności serca, a więc przyśpieszony oddech, duszność, oddycha z otwartym pyskiem, zwłaszcza po wysiłku lub w stresie. Najczęściej pojawiającą się chorobą serca u kotów jest kardiomiopatia przerostowa.

Jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do przerostu dośrodkowego przynajmniej jednej ze ścian najczęściej lewej komory (ry...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy