MONOGRAFIA Wsparcie dietetyczne i żywieniowe funkcji nerek ‒ ZOBACZ TERAZ! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

MONOGRAFIA Wsparcie dietetyczne i żywieniowe funkcji nerek ‒ ZOBACZ TERAZ!

nerek
Szanowni Państwo,

Cieszymy się, że ponownie możemy oddać w Państwa ręce specjalne wydanie „Weterynarii w Praktyce”, którego tematyka jest ścisłe związana z postępowaniem dietetycznym i żywieniem w chorobach nerek u psów i kotów. Artykuły zawarte w monografii to zbiór informacji i wskazówek, które z pewnością okażą się cennym źródłem wiedzy dla lekarzy weterynarii pracujących z zakładach leczniczych dla zwierząt.

W wydaniu znajdziecie artykuł dr n. wet. Agnieszki Sikorskiej-Kopyłowicz, w którym okiem doświadczonego nefrologa spogląda ona na żywienie zwierząt domowych w chorobach nerek i układu moczowego. Prawidłowe żywienie i dieta są kluczowymi elementami postępowania w przewlekłej chorobie nerek u psów i kotów. Jakie znaczenie w tym kontekście mają dodatki pokarmowe poprawiające ich funkcje? Na to pytanie w swoim artykule odpowiada prof. Michał Jank. Tematykę diet alternatywnych, które mogą stać się wsparciem w przypadku przewlekłej niewydolności nerek, w swoim materiale zgłębiła dr n. wet. Agnieszka Kurosad. Przedstawiła ona wybrane przypadki starszych psów, u których zastopowanie zmian w zakresie diety przyniosło świetne efekty.

W drugim ze swoich artykułów, wraz z prof. Michałem Jankiem, nasza ekspertka spogląda na PNN w kontekście trudności żywieniowych, z jakimi można spotkać się w trakcie prowadzonego leczenia i dietoterapii. Wnikliwym okiem na temat żywienia kotów z przewlekłą chorobą nerek spojrzała dr inż. Olga Lasek. Zachęcamy do zajrzenia do artykułu, w którym pojawiają się wyniki badań ankietowych prowadzonych w ostatnich latach. Na pytania o to, czy każda mokra karma jest dobra do nawadniania i jak nie dopuścić do odwodnienia u naszych pacjentów w kontekście istniejących rekomendacji, w swojej pracy odpowiada

dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz. Swoimi spostrzeżeniami w zakresie
znaczenia fosforu w prowadzeniu pacjentów z PChN, i to w zakresie zarówno ilościowym, jak i jego rodzaju pobieranego wraz z posiłkiem, w swoim artykule dzieli się z czytelnikami lek. wet. Agnieszka Neska-Suszyńska. Polecamy także Państwa uwadze artykuł omawiający ostatnie badania naukowe podkreślające rolę osi jelitowo-nerkowej i mikrobiomu jelitowego w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek, a także zastosowania suplementacji pre-, proi postbiotyków, która może znacząco poprawić stan pacjenta. W wydaniu szerzej spogląda na ten temat dr n. wet. Joanna Zarzyńska, która przygląda się zmianom w biocie jelitowej w odniesieniu do progresji choroby nerek oraz jej powikłań.

Jesteśmy pewni, że ten dodatek specjalny odpowie na nurtujące naszych czytelników pytania oraz przyczyni się do zadawania nowych.

Życzę udanej lektury
dr inż. Jacek Wilczak
redaktor wydania
oraz redakcja „Weterynarii w Praktyce”



A w środku:

✓ Dodatki pokarmowe poprawiające funkcję nerek u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek
Michał Jank

Żywienie w chorobach nerek i układu moczowego
Agnieszka Sikorska-Kopyłowicz, Piotr Sławuta, Alina Loska, Julia Piwczyńska

Postępowanie dietetyczne w przewlekłej niewydolności nerek u kotów
Agnieszka Kurosad, Michał Jank

Prebiotyki, probiotyki i postbiotyki jako suplementy w przewlekłej chorobie nerek u psów
Joanna Zarzyńska

✓ Alternatywne diety w przypadku PNN występującego lub współistniejącego z innymi chorobami
Agnieszka Kurosad

✓ Skuteczne nawadnianie. Czy każda mokra karma będzie polecana?
Sybilla Berwid-Wójtowicz

✓ Dlaczego fosfor jest szkodliwy dla nerek?
Agnieszka Neska-Suszyńska

✓ Żywienie kotów z przewlekłą chorobą nerek
Olga Lasek


Chcesz zapoznać się ze wszystkimi artykułami wydanymi w monografii?

Dołącz do grona naszych prenumeratorów*!

* Wsparcie dietetyczne i żywieniowe funkcji nerek dostępna bezpłatnie w pakiecie z prenumeratą.

Zobacz wszystkie dodatki, które wydaliśmy w tym roku!



Zostań naszym prenumeratorem
i ciesz się dostępem do wszystkich dodatków tematycznych!

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy