MONOGRAFIA dietoterapia chorób psów i kotów 2024 już dostępna! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

MONOGRAFIA dietoterapia chorób psów i kotów 2024 już dostępna!

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło po raz kolejny przekazać w Państwa ręce wydanie specjalne „Weterynarii w Praktyce”, którego tematyka tym razem dotyczy głównych problemów zdrowia psów i kotów, w których właściwie dobrane postępowanie dietetyczne jest celem samym w sobie. Tematyka poszczególnych artykułów została tak dobrana, aby wyciągnęli Państwo jak najwięcej praktycznych informacji pomocnych w codziennej praktyce klinicznej. Autorami prezentowanego opracowania są specjaliści, którzy, dzieląc się z Państwem swoją wiedzą, jestem o tym głęboko przekonany, sprowokują do zastanowienia się oraz pozwolą na stawianie nowych pytań. Gorąco zachęcam do ich zadawania w każdej możliwej formie. Dziedziny nauki, jakimi są żywienie i dietetyka, ewoluują i czerpią z wyników badań, które dzięki Państwa staraniom mają szansę być skutecznie zaimplementowane do praktyki weterynaryjnej.
Żywienie zwierząt w czasie choroby wymaga bardzo szerokiego spojrzenia, uwzględniającego zarówno przyczyny ich powstawania (polecam materiał związany z niepożądanymi reakcjami organizmu na pokarm), jak i rolę np. włókna pokarmowego w dietoprofilaktyce. Zachęcam do lektury materiału omawiającego zmiany mikrobiomu jelitowego w czasie chorób. W przypadku pacjentów przewlekle chorych istotne jest przede wszystkim niedoprowadzenie do powstania m.in. zespołu złego wchłaniania, a jeżeli już on występuje, to wprowadzenie takiego modelu żywienia i dobór takich składników pokarmowych, które nie będą pogłębiały objawów niedożywienia, stąd tak ważne jest żywienie w okresie regeneracji.
Nieskromnie poproszę o zapoznanie się z materiałem dotyczącym żywienia w czasie chorób przewodu pokarmowego o nieustalonej etiologii, szczególnie w stanach zapalnych oraz tego, w jaki sposób precyzyjny dobór składników diety może być skuteczny w niwelowaniu stanów zapalnych, także w rozwoju coraz częściej przez Państwa diagnozowanego IBD. Jestem pewien, że zainteresują się Państwo zagadnieniami związanymi z żywieniem i suplementacją diety w czasie cukrzycy. Z pewnością ta Monografia odpowie na Państwa pytania oraz przyczyni się do zadawania nowych, związanych z żywieniem zwierząt w stanach chorobowych. Może pojawią się pytania, które ukierunkują tematykę przyszłorocznego opracowania, czego bym sobie bardzo życzył.

Jacek Wilczak

W czasopiśmie przeczytasz:

Postępowanie dietetyczne w chorobach przewlekłych wątroby
Jacek Wilczak

Postępowanie żywieniowe w stanach krytycznych
Dominika Stygar

Karmy wegańskie dla psów – aspekty zdrowotne
Karolina Hołda, Robert Głogowski

Dietoterapia w chorobach zapalnych przewodu pokarmowego psów na przykładzie IBD
Jacek Wilczak

Dietetyczne substancje biologiczne czynne w dietoterapii cukrzycy
Michał Jank

Probiotykoterapia – moda czy must have w żywieniu psów towarzyszących?
Daria Szymanowska, Jacek Wilczak

Czy istnieje idealna dieta na cukrzycę dla psa i kota? Czyli o tym, jak się mają założenia diet weterynaryjnych, pomocne w terapiach chorób metabolicznych, na przykładzie cukrzycy, do ustawodawstwa, karm bytowych oraz przekąsek
Sybilla Berwid-Wójtowicz, Magdalena Marszałek

Włókno pokarmowe – frakcje, źródło występowania i potencjalne znaczenie w żywieniu zdrowego i chorego psa
Wioletta Biel

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Praktyce” i otrzymuj papierową wersję czasopisma
Zostań naszym subskrybentem, by móc czytać wszystkie artykuły „Weterynarii w Praktyce” na vetkompleksowo.pl
Obserwuj nasze social media i nie przegap żadnej nowości
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z branżą!

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy