Mastocytoma – najczęściej występujący nowotwór skóry u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Mastocytoma – najczęściej występujący nowotwór skóry u psów

Rokowanie

Rokowanie jest zależne od wielu czynników. Znaczenie mają: rasa psa, lokalizacja zmiany, stopień zróżnicowania guza. Jeżeli pacjent ma pojedynczą zmianę, to rokowanie jest bardziej pomyślne niż u psów z guzami mnogimi. U psów ze zmianami dobrze zróżnicowanymi leczenie przynosi lepsze efekty niż u zwierząt, u których guzy zaliczane są do III stopnia. Przy rokowaniu znaczenie ma też rodzaj podjętego leczenia (2, 5, 10).

Podsumowanie

Mastocytoma jest chorobą nowotworową występującą u psów ras predysponowanych. Najczęściej u psów obserwowana jest postać skórna. Choroba objawia się występowaniem guzów o różnym stopniu zróżnicowania i złośliwości. W zależności od charakteru zmian mogą pojawić się dodatkowe objawy, tj.: obrzęk, rumień czy owrzodzenie. W celu postawienia rozpoznania należy wykonać badania dodatkowe.

Zalecane jest wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej oraz badania histopatologicznego wycinka guza. W przypadku guzów należących do I i II stopnia leczenie najczęściej polega na chirurgicznym usunięciu zmiany i obserwacji pacjenta. U psów ze zmianami mniej zróżnicowanymi, zaliczanymi do III stopnia oraz u których wystąpiły przerzuty, leczenie jest bardziej złożone. Po wycięciu guza zwierzę poddaje się radioterapii lub chemioterapii. Mastocytoma ma tendencję do nawrotów, dlatego pacjent powinien być monitorowany przez całe życie.

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy