Zakład leczniczy dla zwierząt – rozważania na temat rentowności i zysku. Cz. III

Omawiając efektywne wykorzystanie zasobów, nie sposób nie poruszyć problemu marnotrawstwa, jakie występuje lub może wystąpić w naszym ZLZ. W japońskiej filozofii zarządzania gemba kaizen marnotrawstwo określane jest mianem muda i jest rozumiane jako każde działanie, które nie przynosi wartości. Na przykład w ZLZ można wyróżnić kilka umownych kategorii takich działań, które w sposób istotny wpływają na obniżenie zysku lub nawet doprowadzają do straty.
„Zabójcy zysku”
Dla zobrazowania problemu marnotrawstwa mały spektakularny przykład: Palimy 20 papierosów dziennie, z tego 10 sztuk w pracy. Spalenie jednego papierosa zajmuje nam 6 minut, spalenie 10 papierosów zajmuje nam godzinę pracy. Jeżeli w roku pracujemy 219 dni, to tracimy 219 godzin, co po podzieleniu prze 8 daje 27 dni pracy rocznie. Pracujemy nie 12, ale 11 miesięcy w roku. Nasza firma traci miesięczne przychody 1 lekarza palacza. Biorąc pod uwagę nasz wcześniej przytoczony przykład, to ok. 16 000 PLN.

Oczywiście palenie jest tylko pewną egzemplifikacją każdej innej sytuacji, która jednostkowo pochłania nam 5-6 minut i powtarza się wiele razy w ciągu dnia pracy (telefony, wizyty przedstawicieli handlowych, klienci, którzy „tylko” [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii