Teleweterynaria i sztuczna inteligencja – przyszłość czy utrata nadzoru nad leczeniem zwierząt? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Teleweterynaria i sztuczna inteligencja – przyszłość czy utrata nadzoru nad leczeniem zwierząt?

Współczesny rozwój medycyny opiera się na nowych technologiach. Pozwalają one coraz dokładniej, w coraz wcześniejszych stadiach diagnozować choroby, co umożliwia szybkie wdrożenie leczenia lub odpowiednią profilaktykę.

Nikt nie wyobraża sobie pracy klinicznej bez zaawansowanych urządzeń analitycznych lub służących obrazowaniu. Systemy informatyczne służą szybkiemu przetwarzaniu danych, ich gromadzeniu i analizowaniu. Absolutna większość ZLZ-ów wyposażona jest w komputerowe książki leczenia zwierząt, a coraz więcej lekarzy weterynarii decyduje się na internetowy system umawiania wizyt. Postęp cywilizacyjny wydaje się ułatwiać życie lekarzom, jak i właścicielom pacjentów, ograniczając przy tym kontakt bezpośredni do niezbędnego minimum. Ostanie lata pandemii COVID-19 pokazały, jak przydatne mogą być systemy informatyczne. Telefoniczne lub internetowe umawianie wizyt na godziny, przypomnienia o wizytach i szczepieniach wysyłane SMS-em, szkolenia w trybie online, elektroniczny obieg dokumentów.

Ostatnio coraz głośniej mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach, w tym wykorzystanie Chat GPT do diagnozowania pacjentów. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak daleko ów postęp będzie się posuwał i czy ma on same zalety, czy niesie ze sobą też jakieś zagrożenia? W czasie wspomnianej wyżej pandemii ograniczanie kontaktów osobistych ze względu na samoizolację miało istotne znaczenie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Pojawiły się pomysły, aby część wizyt, wzorem medycyny, przenieść do przestrzeni wirtualnej. Pojawiło się nawet określenie „teleweterynaria”. Według różnych „interpretatorów” tej idei pojawiały się bardzo różne pomysły, od bardzo restrykcyjnych do całkowicie liberalnych.

Dziś na medycynie „zna się” prawie każdy. Doświadczają tego zarówno lekarze medycyny ludzkiej, jak i lekarze weterynarii. Internet roi się od wszelkiego rodzaju porad, wskazówek czy diagnoz i gotowych „przepisów” leczenia niemal wszystkich chorób. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy