Konkurencja – wróg czy przyjaciel?
Współpraca nie jest zła
Konkurencję można i trzeba postrzegać jako szansę na rozwój oraz współpracę. Pozornie takie twierdzenie jest sprzeczne z logiką prowadzenia działalności gospodarczej na wolnym rynku. Tylko pozornie. Spójrzmy nieco szerzej, zagłębiając się w szczegóły. Czy wysokiej klasy specjalista powinien zajmować się standardowymi, prostymi, rutynowymi usługami? Otóż nie i jeszcze raz nie. Ośrodki, lekarze referencyjni są sprofilowanymi, wybitnymi znawcami w określonej dziedzinie. Ale także potrafią, np. wykonać iniekcję i zaszczepić zwierzę, podać tabletkę czy wykonać inny standardowy zabieg. Ale dla nich to … strata czasu i niska produktywność!
Z kolei porywanie się przez ZLZ wyposażony w podstawowy sprzęt oraz niespecjalistyczne kompetencje na usługi wymagające wysoce specjalistycznej wiedzy i umiejętności nie jest ani właściwe, ani pożyteczne dla indywidualnego lekarza weterynarza ani dla ogółu zawodu. Współpraca pomiędzy ZLZ wykonującymi usługi na różnym poziomie zaawansowania technicznego i kompetencji pozwala na maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów sprzętowych, wiedzy i umiejętności manualnych. Na rynku usług lekarsko-weterynaryjnych jest miejsce dla każdego rodzaju działalności. To my wybieramy, co i jak chcemy wykonywać. Jakich klientów chcemy obsługiwać i jaką za to pobieramy opłatę.
Wspomniana wcześniej sytuacja wykonywania usług bez ograniczeń jest dopuszczalna z prawnego punktu widzenia. Każdy posiadający prawo wykonywania zawodu lekarz weterynarii na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej może praktykować… dowolnie. Wystarczy, że ZLZ spełnia wymogi odpowiedniego rozporządzenia o wymaganiach dla kategorii zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak w zawodzie określonych standardów wykonywania konkretnych usług. Czy uzależnić to od kategorii ZLZ czy od wyposażenia (konkretne urządzenia) i kompetencji lekarza (np. łącznie warunki posiadania tytułu specjalisty oraz określona liczba lat pracy w zawodzie), to zadanie dla nas samych – samorządu zawodowego.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii