Diagnostyka weterynaryjna. Zawyżone parametry wyników badań – jakie działania ochronne podejmować

Diagnostyka weterynaryjna. Zawyżone parametry wyników badań – jakie działania ochronne podejmować

Transport i przechowywanie próbek materiału do badań laboratoryjnych

Pamiętaj, że większość praktyk weterynaryjnych w Polsce nie posiada własnego zaplecza diagnostycznego, dlatego też próbki są przekazywane do laboratoriów zewnętrznych. W przypadku materiału biologicznego powinien on trafić do laboratorium ze względu na specyfikę większości oznaczeń. Próbki są najczęściej przesyłane przez firmy kurierskie. Niektórzy lekarze wskazują na konieczność prawidłowego zapakowania takiej próbki i stosowanie certyfikowanych opakowań ochronnych. Dokładne procedury pakowania są najczęściej zawarte w specjalnych instrukcjach pakowania, które podawane są na stronie internetowej wybranego laboratorium. Jeśli chodzi o przechowywanie, pobrany materiał powinien mieć zapewnione właściwe warunki chłodnicze.

Obowiązek właściwego informowania właściciela zwierzęcia

Pamiętaj, że na podstawie art. 27 Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt przed rozpoczęciem leczenia czy świadczenia usługi weterynaryjnej właściciel powinien zostać poinformowany o przewidywanych kosztach związanych z leczeniem zwierzęcia, włączając badania poprzedzające zdiagnozowanie choroby. W związku z powyższym lekarz weterynarii powinien uzyskać potwierdzenie oznaczające zgodę właściciela zwierzęcia na poniesienie kosztów zarówno w samym zakładzie leczniczym dla zwierząt, jak i poza nim. Miej na względzie, że wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych jest obecność choroby lub jej podejrzenie i zgoda właściciela zwierzęcia na ich wykonanie.

Błąd w zakresie diagnostyki

Pamiętaj, że w przypadku stwierdzenia błędu w zakresie diagnostyki, zgodnie z art. 27 KELW, lekarz weterynarii powinien podąć działania w celu naprawienia jego skutków oraz informować o tym właściciela lub opiekuna zwierzęcia. Są to także czynności przyczyniające się do zmniejszenia ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej czy zawodowej lekarza weterynarii, w szczególności gdyby nastąpił zgon zwie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy