Diagnostyka weterynaryjna. Zawyżone parametry wyników badań – jakie działania ochronne podejmować

Diagnostyka weterynaryjna. Zawyżone parametry wyników badań – jakie działania ochronne podejmować

Niejednokrotnie w praktyce weterynaryjnej w trakcie przeprowadzania diagnostyki mogą się pojawić zawyżone parametry wyników badań. Sprawdź, jakie działania ochronne podejmować w takich przypadkach, by nie narazić się na poniesienie odpowiedzialności zawodowej, w szczególności gdy nastąpił zgon zwierzęcia.

Obowiązek stosowania naukowo uznanych metod diagnostycznych

Zauważ, że mimo iż zgodnie z art. 22 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii (dalej w skrócie KELW) lekarzowi weterynarii przysługuje swoboda wyboru metod rozpoznawczych, leczenia i profilaktyki, to nie jest ona nieograniczona. W związku z powyższym, zgodnie z zapisami KELW, lekarz weterynarii w swojej pracy zawodowej powinien stosować naukowo uznane metody rozpoznawcze i lecznicze, w tym także metody diagnostyczne. Ponadto lekarz weterynarii powinien ograniczyć swoje postępowanie wobec zwierząt do czynności niezbędnych. Tak wypowiada się KELW, a powyższe odnosi się również do zlecania czy wykonywania wszelkich działań związanych z diagnozowaniem pacjenta. Dlatego powinny one ograniczać się do badań niezbędnych, w szczególności w odniesieniu do stanu chorobowego zwierzęcia. Pamiętaj ponadto, że w razie zamiaru zastosowania nowych, niesprawdzonych metod postępowania, lekarz weterynarii powinien poinformować o tym właściciela zwierzęcia i uzyskać na nie jego zgodę.

Druki zleceń badań

Miej na względzie bądź być może już się spotkałeś z taką sytuacją, że druki zleceń do laboratoriów zewnętrznych są bardzo skomplikowane i zawierają dużo informacji. Najczęstsze błędy na zleceniach badań, jakie wskazywały same laboratoria i z jakimi spotkała się autorka, to brak informacji o objawach klinicznych choroby na zleceniu. Dane te były wpisywane przez laboratoria na druku zlecenia w miejscu przeznaczonym na uwagi. I tak, w nawiązaniu do powyższego, w jednym z laboratoriów zanalizowano próbki przesłane przez lekarzy weterynarii na badanie higieny hodowli w okresie styczeń 2021 – sierpień 2022. W tym czas...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy