Czy należy informować właściciela zwierzęcia o komplikacjach w leczeniu i w jaki sposób to robić?

Czy należy informować właściciela zwierzęcia o komplikacjach w leczeniu i w jaki sposób to robić?

Z pytań czytelników wynika, że spotykacie się Państwo z problemem informowania właściciela zwierzęcia o ewentualnych komplikacjach w leczeniu w swoich praktykach weterynaryjnych i zastanawiacie się, jak sobie z nimi radzić. Obowiązek informacyjny w tym zakresie będzie zatem ważny w świadczeniu danej praktyki lekarsko-weterynaryjnej. W poniższym artykule przybliżam więc tę tematykę.

Obowiązek informacyjny

Zgodnie z zapisami ustawowymi na lekarzu weterynarii ciąży obowiązek informowania o danych metodach leczniczych zastosowanych u zwierzęcia oraz dających się przewidzieć skutkach ich zastosowania, zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych. I tak, stosownie do zapisu art. 25 ust. 1 Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (dalej w skrócie uzlz), właściciel lub opiekun zwierzęcia, któremu zakład leczniczy dla zwierząt świadczy usługę weterynaryjną, jest uprawniony do uzyskania informacji o stanie zdrowia zwierzęcia, metodach leczenia, dających się przewidzieć skutkach ich zastosowania lub zaniechania oraz o przewidywanych kosztach usługi weterynaryjnej. Oznacza to, że lekarz powinien poinformować właściciela zwierzęcia tylko o dających się przewidzieć skutkach czy komplikacjach zastosowania danej metody leczniczej. Lekarz więc musi mieć wiedzę, jakie komplikacje mogą wystąpić jeszcze przed rozpoczęciem leczenia w danym stanie chorobowym. Jednakże dopiero w trakcie leczenia lub po jego zastosowaniu mogą pojawić się takie komplikacje. W pozostałych przypadkach nie jest obowiązany do informowania o komplikacjach. Jest to bowiem zakres wyznaczony przepisami prawa i wyznaczający jego zastosowanie.

Czy informowanie może nastąpić z opóźnieniem?

Pamiętaj, że informowanie właściciela zwierzęcia o ewentualnych komplikacjach może nastąpić także z opóźnieniem, ale ważne jest, aby dopełnić tego obowiązku. Nie będzie to więc błędem, w szczególności gdy w danym dniu przyjęć masz dużą liczbę pacjentów w swoim zakładzie leczniczym.

Inform...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy