Leczenie chirurgiczne wrodzonego zespolenia wrotno-obocznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie chirurgiczne wrodzonego zespolenia wrotno-obocznego

Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne (systemowe) to zaburzenie rozwojowe powstałe w wyniku nieprawidłowo wykształconego unaczynienia krwionośnego wątroby prowadzącego do fizycznego i funkcjonalnego połączenia układu krążenia wrotnego z krążeniem ogólnoustrojowym. Takie połączenie powoduje, iż krew odprowadzana z układu pokarmowego z pominięciem wątroby przedostaje się do krążenia ogólnoustrojowego (Payne i wsp., 1990). Chore psy prezentują objawy związane z niewydolnością wątroby oraz encefalopatią wątrobową. Ze względu na lokalizację nieprawidłowego unaczynienia rozróżnia się zespolenie zewnątrzwątrobowe oraz zespolenie wewnątrzwątrobowe. Zespolenie zewnątrzwątrobowe powstaje przy udziale żyły wrotnej oraz jednego z jej dopływów poza obszarem wątroby (ryc. 1).

Przykładami morfologicznie różnych typów zespoleń zewnątrzwątrobowych są bezpośrednie połączenia żyły wrotnej z żyłą główną doogonową (żyłą czczą tylną) oraz z żyłą nieparzystą. Zespolenia wewnątrzwątrobowe są klasyfikowane na podstawie płata wątroby, przez który przechodzi patologiczne połączenie; części prawej (prawy płat boczny lub wyrostek ogoniasty płata ogoniastego), części środkowej (prawy przyśrodkowy lub czworoboczny) i części lewej (wyrostek brodawkowaty płata ogoniastego, przyśrodkowy i boczny lewy) (Lamb i White, 1998; Tobias i Rawlings, 1996).

Nabyte zespolenie wrotno-oboczne powstaje w wyniku przewlekłych schorzeń wątroby przebiegających z nadciśnieniem w układzie wrotnym. W następstwie podwyższonego ciśnienia dochodzi do powstania patologicznych połączeń (istniejących lub nowopowstałych) naczyń krwionośnych w celu ominięcia wątroby.

Ryc. 1 pokazuje typową morfologię zewnątrzwątrobowego wrodzonego zespolenia wrotno-obocznego oraz patologiczne połączenie naczyniowe łączące żyłę wrotną lub jedno z jej odgałęzień z krążeniem ogólnoustrojowym.

W tym typie zespolenia doszło do bezpośredniego połączenia żyły wrotnej z żyłą główną doogonową (tzw. zespolenie wrotno-czcze). Pomimo braku s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy