Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego u psów

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego (hemorrhagic cystitis) jest jednostką chorobową, w etiologię której zaangażowane są zarówno czynniki zakaźne, jak i niezakaźne. Efektem ich działania jest krwawienie z pęcherza. Obok hematurii chorobie towarzyszą bolesne oddawanie moczu (dysuria) oraz częstomocz.

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego może objawiać się jako krwinkomocz bądź krwiomocz makroskopowy z obecnością skrzepów. W medycynie ludzkiej, w zależności od nasilenia krwawienia i bólu, wyróżnia się zapalenie łagodne, umiarkowane i ciężkie. W różnych badaniach szeroko stosowana jest skala zaproponowana przez Drollera (tab. 1). W rzadkich przypadkach krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego może stanowić zagrożenie dla życia i wymagać przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego ratującego życie.

WWP_7_8_16_KRWOTOCZNE_ZAPALENIE_PECHERZA_MOCZOWEGO_U_PSOW_TAB_1
Tab. 1. Stopnie krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego według Drollera

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego tła zakaźnego

Krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego tła zakaźnego na ogół reaguje szybko i dobrze na leczenie, a najczęstszą przyczyną tego stanu są zakażenia na tle bakterii: E. coli, Staphylococcus spp., Proteus spp. i Klebsiella spp. Spośród grzybów od pacjentów z tym zaburzeniem izolowano: Candida albicans, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigates i Torulopsis glabrata. U pacjentów pediatrycznych oraz z immunosupresją choroba może być wynikiem zakażeń adeno- i herpeswirusowych.

W medycynie ludzkiej u 5,7-7,7% pacjentów po przeszczepie szpiku dochodziło do rozwoju krwotocznego zapalenia pęcherza moczowego na tle poliomawirusów (1). Z czynników pasożytniczych Echinococcus [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy