Koty i psy w Polsce oraz charakterystyka właścicieli i ich postaw względem zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koty i psy w Polsce oraz charakterystyka właścicieli i ich postaw względem zwierząt

Spacerując ulicami polskich miast i odwiedzając wsie, nie można się oprzeć wrażeniu, że w Polsce żyje dużo psów i kotów, jednak dokładne dane dotyczące udziału gospodarstw domowych, w których utrzymywane są psy lub koty, uzyskane w badaniach przeprowadzonych przez firmę badawczą Cognosco, są imponujące.

Krótkie podsumowanie rezultatów przeprowadzonego badania daje też wiedzę o przeciętnym polskim psie lub kocie oraz o ich właścicielach, z którymi lekarze weterynarii spotykają się na co dzień w swojej pracy.

Gdzie spotkamy psa lub kota?

Badania ankietowe dotyczące charakterystyki populacji psów i kotów dostarczają wiedzę, jaki jest odsetek Polaków, w których domach spotkamy psa lub kota. Okazuje się, że szczekanie usłyszymy, wchodząc do większości obejść na polskiej wsi – psa ma tam 62% mieszkańców (wyk. 1). W dużym mieście ten odgłos powita nas rzadziej, już tylko co trzeci mieszkaniec zdecydował się na posiadanie psa. Patrząc na całą populację Polski, można zauważyć, że przeciętnie w domu u co drugiego Polaka jest pies! Świadczy to o bardzo silnym przywiązaniu Polaków do psów jako zwierząt towarzyszących lub użytkowych.

Mniejszy, ale też niemały, jest odsetek osób posiadających koty – 37% mieszkańców Polski dzieli swój dom lub mieszkanie z kotem. W przypadku posiadania kota nie obserwujemy tak silnej, jak w przypadku psów, zależności od wielkości miejsca zamieszkania (wyk. 1). Mieszkańcy dużych miast (500 tys. mieszkańców lub więcej) decydują się na kota prawie równie chętnie jak mieszkańcy wsi.

Badania wykazały również, że całkiem spory jest odsetek właścicieli psów i kotów decydujących się na więcej niż jedno zwierzę danego gatunku. Odsetek właścicieli psów posiadających 2 lub więcej psów wynosi 22%, a 2 lub nawet więcej kotów posiada aż 43% wszystkich właścicieli. Badanie definitywnie obala również sens przysłowia „jak pies z kotem”, gdyż 62% właścicieli psów potwierdza, że posiada również kota, więc wyraźnie nie ma tu żadnego konfliktu.

Choć ponad połowa psów to mieszkańcy wsi (52%), badania wskazują, że nie wszystkie psy wiejskie zamieszkują poza domem. Większość czasu lub cały czas poza domem (buda/kojec/wybieg obok domu) spędza 61% psów wiejskich i 31% psów miejskich.

Na wsi żyje też blisko połowa polskich kotów (48%). Przeważają tu koty wychodzące (94%), a 41% spędza zdecydowaną większość czasu poza domem. W miastach 34% kotów to typowe kanapowce, nie wychodzące w ogóle z domu. W sumie 66% kotów miejskich wychodzi przynajmniej okazyjnie na zewnątrz, a 11% spędza zdecydowaną większość czasu poza domem.

Populacja psów i kotów

Badania wskazują, że 56% polskich psów to psy młode (do 5 lat), ale uwagę zwraca również fakt, że blisko co piąty polski pies ukończył 10 lat, zatem występuje spory udział zwierząt u progu jesieni życia lub starych (wyk. 2).

Zdecydowana większość polskich kotów (65%) to koty w wieku dojrzałym (5-10 lat). Tylko co dziesiąty polski kot ukończył 10. rok życia.

W strukturze płci w polskiej populacji psów dominują samce (61%), natomiast liczba kocurów tylko nieznacznie przewyższa liczbę kotek.

Z punktu widzenia lekarza weterynarii ciekawa może być informacja, jaki jest udział wykastrowanych lub wysterylizowanych psów i kotów (wyk. 3). Badanie pokazuje, że wśród właścicieli kotów częściej podejmowane są działania służące zahamowaniu rozrodu. Może to wynikać z trudności z upilnowaniem kotki w rui lub uciążliwości posiadania kocura. Trzeba jednak podkreślić, że badanie dotyczyło jedynie kotów domowych, tych, które mają właściciela. W odniesieniu do psów badanie wykazuje, że tylko ¼ osobników jest po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Wygląda więc na to, że w tej kwestii jest sporo do zrobienia.

Polacy wybierają najczęściej psy średniej wielkości (5-12 kg). Wolimy psy małe (do 4 kg – 14%) niż te największe, ważące powyżej 45 kg, które stanowią tylko 5%. W badaniu nie brano pod uwagę zróżnicowania wielkości kotów.

Wśród psów większość to mieszańce. Na podstawie deklaracji właścicieli w badaniu wykazano, że 40% polskich psów uznawanych jest przez swoich właścicieli za psy rasowe. Nie oznacza to, że wszystkie z nich posiadają udokumentowany rodowód. Są to prawdopodobnie zwierzęta w typie zbliżonym do konkretnej rasy bądź spokrewnione ze zwierzętami rodowodowymi.

Wśród kotów dachowce są zdecydowanie górą i tylko 11% polskich kotów uznanych jest przez swoich właścicieli za zwierzęta rasowe. Wśród miłośników kotów nie ma jeszcze wyraźnej mody na rasowego czworonoga, którą możemy obserwować w przypadku właścicieli psów.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy