Kompleksowe regulacje dotyczące szczepienia psów oraz obowiązki dla zakładów leczniczych dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kompleksowe regulacje dotyczące szczepienia psów oraz obowiązki dla zakładów leczniczych dla zwierząt

Tylko prawidłowa kalkulacja szczepienia psa przeciwko wściekliźnie pozwala obliczyć całość kosztów, które ponosi zakład leczniczy dla zwierząt, dokonując szczepienia. W ramach czynności szczepienia trzeba prowadzić specjalny rejestr oraz przesyłać raporty właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii, w wyznaczonych przez przepisy prawa terminach. Poniżej przedstawiono kompleksowe regulacje pomocne w świadczeniu usług szczepienia psa przeciwko wściekliźnie w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Szczepienie jako czynność związana z wykonywaniem zawodu

Czynność szczepienia psa przeciwko wściekliźnie jest jedną z czynności mieszczących w definicji wykonywania zawodu lekarza weterynarii wynikającej z art. 1 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych (dalej w skrócie: Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt). Zasadą więc będzie, że szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują zgodnie z przepisami ustawowymi tylko lekarze weterynarii świadczący usługi w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt, którzy muszą dodatkowo prowadzić specjalny rejestr i raportować dane o szczepieniach lekarzowi powiatowemu. Natomiast nie mogą ich dokonywać inne osoby, w tym właściciele zwierząt.

Obowiązek ustawowy

Zgodnie z zapisami art. 56 ust. 1 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Natomiast posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Oznacza to konieczność dokonywania szczepień psa każdego roku i zgłaszania się do lekarza weterynarii ze zwierzęciem celem wykonania tego szczepienia.

Uprawnienie do dokonywania szczepień

Zgodnie z art. 56 ust. 3 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Oznacza to, że tylko w tej formie jest możliwe świadczenie usług szczepienia psów przeciwko wściekliźnie przez lekarza weterynarii.

Czy trzeba prowadzić rejestr szczepionych psów?

Obowiązkiem lekarza dokonującego szczepień psów będzie prowadzenie specjalnego rejestru zgodnie z art. 56 ust. 4 Ustawy o ochronie zwierząt, psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii w ramach prowadzonego zakładu leczniczego dla zwierząt. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, o którym mowa w art. 24e ust. 2 Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt. W zaświadczeniu należy wpisać datę szczepienia psa, nazwę, serię i datę ważności szczepionki oraz termin następnego szczepienia.

Dane z rejestru, dotyczące szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu, są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce położenia zakładu leczniczego dla zwierząt.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy