Komórki macierzyste przyszłością medycyny weterynaryjnej? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Komórki macierzyste przyszłością medycyny weterynaryjnej?

Komórki macierzyste
fot. istock
Ostatnie badania w medycynie weterynaryjnej wykazały obiecujące wyniki wykorzystania terapii komórkami macierzystymi w leczeniu niektórych schorzeń u zwierząt. Komórki macierzyste to rodzaj komórek, które mogą różnicować się w różne typy komórek, a także mogą stymulować wzrost nowych tkanek.

W medycynie weterynaryjnej terapia komórkami macierzystymi jest stosowana w leczeniu takich schorzeń jak zapalenie kości i stawów, urazy ścięgien i więzadeł, a nawet niektóre rodzaje urazów rdzenia kręgowego. Terapia polega na pobraniu komórek macierzystych z ciała zwierzęcia (zazwyczaj z jego tkanki tłuszczowej), a następnie wstrzyknięciu tych komórek w chore miejsce.

Badania wykazały, że ten rodzaj terapii może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego, poprawić ruchomość stawów, a nawet promować wzrost nowej tkanki. Chociaż potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć skuteczność terapii komórkami macierzystymi w medycynie weterynaryjnej, jest to ekscytujące odkrycie, które ma potencjał, aby znacznie poprawić życie chorych zwierząt.

Hipotetyczne studium przypadku, które pokazuje zastosowanie terapii komórkami macierzystymi w medycynie weterynaryjnej

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów u starszego psa za pomocą terapii komórkami macierzystymi

Pacjent: Max, 10-letni Labrador Retriever.

Historia
Max od roku zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych i łokciowych, pomimo leczenia lekami przeciwbólowymi i suplementami na stawy. Jego mobilność spadła, ma trudności z wstawaniem, chodzeniem i wchodzeniem po schodach. Właściciel Maxa szuka alternatywnych metod leczenia, aby poprawić jakość życia Maxa.

Ocena
Max przechodzi dokładne badanie fizykalne i wykonywane są zdjęcia radiologiczne w celu potwierdzenia diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i łokciowych.

Leczenie
Lekarz weterynarii Maxa zaleca terapię komórkami macierzystymi jako potencjalną opcję leczenia jego choroby zwyrodnieniowej stawów. Komórki macierzyste zostaną pobrane z tkanki tłuszczowej Maxa, przetworzone, a następnie wstrzyknięte do jego chorych stawów. Komórki macierzyste pomogą zmniejszyć stan zapalny i ból, a nawet mogą pomóc w regeneracji nowej tkanki chrzęstnej w stawach Maxa.

Właściciel Maxa zgadza się na przeprowadzenie terapii komórkami macierzystymi. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem, a komórki macierzyste Maxa pobierane są z jego tkanki tłuszczowej. Komórki macierzyste są następnie przetwarzane i koncentrowane, a ich część jest wstrzykiwana w biodra i łokcie Maxa.

Wyniki
Właściciel Maxa informuje o zauważalnej poprawie jego mobilności i ogólnej jakości życia w ciągu kilku tygodni po terapii komórkami macierzystymi. Max jest w stanie wstać i chodzić z mniejszym wysiłkiem, łatwiej też wchodzi po schodach. Lekarz Maxa przeprowadza badanie kontrolne i stwierdza poprawę zakresu ruchu w biodrach i łokciach oraz mniejszy ból i stan zapalny.

Wnioski
Terapia komórkami macierzystymi może być skuteczną opcją leczenia dla zwierząt z chorobą zwyrodnieniową stawów i innymi schorzeniami powodującymi ból i stan zapalny w stawach. Chociaż wyniki mogą być różne, przypadek Maxa pokazuje potencjalne korzyści płynące z tej terapii dla poprawy mobilności i jakości życia u starszych psów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Proponowane pozycje piśmiennictwa:
  1. Carrade D.D. et al.: Comparison of Adipose and Bone Marrow-Derived Mesenchymal Stem Cells for Cartilage Repair in the Horse. „Journal of Bone and Joint Surgery”, 2012, 94 (12), 88.
  2. Black L.L. et al.: Effect of Adipose-Derived Mesenchymal Stem and Regenerative Cells on Lameness in Dogs with Chronic Osteoarthritis of the Coxofemoral Joints: A Randomized, Double-Blinded, Multicenter, Controlled Trial. „Veterinary Therapeutics”, 2007, 8 (4), 272-284.
  3. Vilar J.M. et al.: Effect of autologous bone marrow-derived mesenchymal stem cell therapy in dogs with naturally occurring spinal cord injury. „Journal of Veterinary Internal Medicine”, 2014, 28 (1), 255-264.
  4. Guest D.J. et al.: The use of adipose-derived mesenchymal stem cells and platelet-rich plasma combination for the treatment of canine osteoarthritis: a pilot study. „Journal of Small Animal Practice„, 2017, 58 (12), 697-703.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy