Kleszcze – wektory chorób zakaźnych i inwazyjnych u zwierząt towarzyszących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kleszcze – wektory chorób zakaźnych i inwazyjnych u zwierząt towarzyszących

Koty i psy swobodnie wychodzące na dwór są atakowane przez kleszcze głównie w okresie wiosny (początek aktywności pajęczaków przypada najczęściej na kwiecień, a jej szczyt na maj/czerwiec) oraz późnego lata i jesieni (sierpień/wrzesień). W następstwie pobierania krwi pajęczaki zwiększają znacznie swoje rozmiary i masę. Podczas gdy przed pobraniem pokarmu, samice I. ricinus mają długość około 5 mm, to opite nią osobniki mogą osiągać rozmiary 14 mm. Okres żerowania do momentu odpadnięcia od żywiciela wynosi 3-5 dni (larwy nimfy) lub 5-14 dni (osobniki żeńskie).

Chorobotwórczość kleszczy może wynikać z samej ich obecności i długotrwałego utrzymywania się na powłokach ciała żywiciela oraz z możliwości transmisji licznych chorób zakaźnych i inwazyjnych.

Przy silnej infestacji, w skrajnych przypadkach, u zwierzęcia opadniętego pajęczakami może rozwinąć się niedokrwistość. Obecności kleszczy wbitych w skórę może towarzyszyć świąd, następstwem którego jest drapanie i uszkodzenie skóry oraz zakażenie powstałych ran prowadzące do formowania mikroropni.

Kleszcze są wektorami licznych patogenów będących przyczyną szeregu chorób odkleszczowych.

Czynniki patogenne mogą być przenoszone pomiędzy różnymi pokoleniami i/lub stadiami rozwojowymi w cyklu życiowym pajęczaków. Ślina jest główną drogą przenoszenia czynników chorobotwórczych.

Kleszcze mogą przenosić m.in.:

Babesia spp., Borrelia burgdorferi sensu lato, Hepatozoon canis, Bartonella spp., Ehrlichia spp., Anaplasma phagocytophilum, A. platys, Rickettsia spp., flawiwirusy i inne.

Pojedynczy kleszcz może przenosić więcej niż jeden patogen, co często prowadzi do występowania objawów klinicznych nietypowych dla jednej choroby (2).

Kleszcze mogą być znajdowane na całej powierzchni ciała psów i kotów

Kleszcze najczęściej lokalizują się:

na brzegu małżowiny usznej i w samej małżowinie,wokół oczu,na powiekach oraz wokół pyska,niekiedy także w przestrzeniach międzypalcowych.

Najłatwiej wykazać j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy